Namanganda terrorchilik faoliyati to‘xtatildi, 21 kishi ushlanmoqda
Davlat xavfsizlik xizmati matbuot xizmati tomonidan ma’lum qilinishicha, bir nechta shaxslarning qonunga xilof faoliyati to‘xtatildi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Namangan viloyatining Pap tumani aholisi Telegram orqali xalqaro terror tashkilotiga oid turli kontentlarni tarqatish uchun guruh tashkil qilgan. U shuningdek, Janubiy Koreyada yashagan Farg‘ona viloyati fuqarosi bilan tanishib, xalqaro terrorchilar safiga qo‘shilish rejasini tuzgan.
Jinoyatchilar o‘z yaqin atrofidan yana ikki kishini jalb qilib, diniy ekstremizm va fanatizm g‘oyalarini faol targ‘ib qilgan hamda mamlakatimizning konstitutsiyaviy tuzumini o‘zgartirishni maqsad qilgan. Ular yashirin jamoasiga qo‘shilish uchun qo‘shnilarini va tanishlarini taklif qilgan.
Natijada, jinoyatchilar guruhi 21 kishidan iborat bo‘lgan. Mazkur holat bo‘yicha to‘rt asosiy tashkilotchiga nisbatan O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining “Jamoat xavfsizligi va tartibiga tahdid soluvchi materiallarni tayyorlash, saqlash, tarqatish yoki namoyish qilish” hamda “Diniy ekstremistik, separatistik, fundamentalistik yoki boshqa taqiqlangan tashkilotlarni yaratish, rahbarlik qilish yoki ularda ishtirok etish” moddalariga muvofiq jinoiy ish qo‘zg‘atildi.
Qolgan 17 shaxsga nisbatan dastlabki tergov harakatlari olib borilmoqda. Ushbu choralar mamlakatimizda xavfsizlikni ta’minlash va terrorizmga qarshi kurashish doirasida amalga oshirilmoqda.

В Намангане прекращена террористическая деятельность, задержано 21 человек
По информации пресс-службы Государственной службы безопасности, была пресечена незаконная деятельность нескольких лиц. Об этом сообщает Upl.uz.
Жители Папского района Наманганской области создали группу в Telegram для распространения различного контента, связанного с международной террористической организацией. Также они познакомились с гражданином Ферганской области, проживающим в Южной Корее, и разработали план присоединения к международным террористам.
Преступники привлекли еще двух человек из своего окружения, активно пропагандировали идеи религиозного экстремизма и фанатизма, а также ставили целью изменить конституционный строй нашей страны. Для вступления в их тайное сообщество они приглашали соседей и знакомых.
В итоге преступная группа состояла из 21 человека. По данному факту в отношении четырех основных организаторов возбуждено уголовное дело по статьям Уголовного кодекса Республики Узбекистан «Подготовка, хранение, распространение или демонстрация материалов, угрожающих общественной безопасности и порядку» и «Создание, руководство или участие в религиозных экстремистских, сепаратистских, фундаменталистских или других запрещенных организациях».
В отношении остальных 17 лиц проводятся первоначальные следственные действия. Эти меры осуществляются в рамках обеспечения безопасности в нашей стране и борьбы с терроризмом.