Toshkent Aeroporti shtab-kvartirasi matbuot xizmati tomonidan ma’lum qilinishicha, kuchli ta’sir qiluvchi dorilarni noqonuniy olib kirish holati oldi olindi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Toshkent Aeroporti kontrabandaga qarshi kurash bo‘limi xodimlari va Elektron tijorat tashqi iqtisodiy faoliyat bojxona posti xodimlari hamkorligida maxsus tezkor tadbir o‘tkazildi. Ushbu tadbir davomida O‘zbekiston hududiga kuchli ta’sir qiluvchi dorilarni noqonuniy olib kirishga uringan shaxs aniqlanib, unga qarshi chora ko‘rildi.
Aniqlanishicha, Toshkent shahri Yunusobod tumani fuqarosi pochta orqali 16 ta konvalyut ichida jami 112 dona “Pregabalin Sandoz” nomli kuchli ta’sir qiluvchi dori buyurtma qilgan. Ushbu shaxs xalqaro pochta jo‘natmasini olgan vaqtida qo‘lga olindi.
Hozirda ushbu holat bo‘yicha tergov harakatlari olib borilmoqda. Mazkur shaxsga nisbatan jinoiy javobgarlik qo‘llanishi mumkin.
O‘zbekiston hududida dori vositalarini noqonuniy olib kirish qat’iyan taqiqlanadi va bunday holatlar qat’iy nazoratga olingan.

В аэропорту Ташкента предотвращён случай контрабанды
По сообщению пресс-службы штаба аэропорта Ташкента, предотвращён случай незаконного ввоза сильнодействующих лекарственных средств. Об этом сообщил Upl.uz.
Сотрудники отдела борьбы с контрабандой аэропорта Ташкента совместно с работниками таможенного поста внешнеэкономической деятельности электронной коммерции провели специальное оперативное мероприятие. В ходе данного мероприятия был выявлен человек, пытавшийся незаконно ввезти на территорию Узбекистана сильнодействующие лекарственные препараты, и в отношении него приняты меры.
Выяснилось, что гражданин Юнусабадского района города Ташкента заказал по почте 112 таблеток сильнодействующего препарата «Pregabalin Sandoz» в 16 конвалютах. Этот человек был задержан при получении международного почтового отправления.
В настоящее время по данному факту ведутся следственные действия. В отношении данного лица может быть применена уголовная ответственность.
На территории Узбекистана категорически запрещён незаконный ввоз лекарственных средств, и такие случаи находятся под строгим контролем.