O‘zbekiston muzeylarida eksponatlar soni oshdi
2025 yil boshida O‘zbekiston muzeylarining asosiy fondida jami 2,7 milliondan ortiq eksponatlar mavjud. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Bu haqda O‘zbekiston Respublikasi Davlat statistika qo‘mitasi ma’lumotlariga tayanib aytish mumkin. O‘tgan yilga nisbatan eksponatlar soni 129,2 ming birlikka oshib, o‘sish sur’ati 5 foizni tashkil etdi.
Eksponatlar bo‘yicha yetakchi shahar poytaxt Toshkent bo‘lib, unda 1,2 milliondan ortiq muzey buyumlari saqlanmoqda. Toshkentdan keyin Samarqand viloyati (239 650 eksponat), Qoraqalpog‘iston (197 506) va Surxondaryo viloyati (178 080) keladi.
Farg‘ona viloyatida 161 403 ta eksponat jamlangan, qolgan hududlarda esa jami 703 441 eksponat mavjud. Eksponatlar sonining o‘sishi O‘zbekistonning boy madaniy va tarixiy merosini asrash hamda keng jamoatchilikka tanitishga qaratilgan doimiy sa’y-harakatlarning natijasidir.
Bu ko‘rsatkich mamlakat madaniyati va tarixiga bo‘lgan e’tiborning oshib borayotganidan dalolat beradi.

В музеях Узбекистана увеличилось количество экспонатов
В начале 2025 года в основном фонде музеев Узбекистана насчитывается более 2,7 миллиона экспонатов. Об этом сообщает Upl.uz.
Эти данные основаны на информации Государственного комитета статистики Республики Узбекистан. По сравнению с прошлым годом количество экспонатов увеличилось на 129,2 тысячи единиц, что составляет рост на 5 процентов.
Лидирующим городом по количеству экспонатов является столица Ташкент, где хранится более 1,2 миллиона музейных предметов. За Ташкентом следуют Самаркандская область (239 650 экспонатов), Республика Каракалпакстан (197 506) и Сурхандарьинская область (178 080).
В Ферганской области собрано 161 403 экспоната, а в остальных регионах — всего 703 441 экспонат. Рост количества экспонатов является результатом постоянных усилий по сохранению богатого культурного и исторического наследия Узбекистана и его широкому представлению общественности.