Toshkent shahrida O‘zbekiston Milliy muzeyi qurilishi boshlandi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Ushbu loyiha mamlakat madaniy o‘zligining tiklanish ramzi bo‘lib, Mustaqillik bayramiga bag‘ishlangan asosiy voqealardan biri sifatida ahamiyat kasb etadi. Birinchi tosh qo‘yish marosimida Prezident Shavkat Mirziyoyev, shuningdek, madaniyat, fan va jamoat arboblari ishtirok etdilar.
Prezident qurilish maydonchasida kelajak muzeyining loyihasi bilan tanishdi. Ushbu loyiha yapon Tadao Ando Architect & Associates va nemis Atelier Brückner kompaniyalari tomonidan ishlab chiqilgan.
Binoning arxitekturasi doira, to‘rtburchak va uchburchak shakllarini uyg‘unlashtirib, sharq va g‘arb madaniyatlarining uyg‘unligini ifodalaydi. Kompleks uch qavatli bino, ikki qavatli yer osti qavati va yordamchi inshootlardan iborat bo‘ladi.
Qurilish ishlari Xitoyning CSCEC International Construction kompaniyasi tomonidan amalga oshiriladi. Shavkat Mirziyoyev yig‘ilganlarga murojaat qilib, mamlakat hayotining barcha sohalari rivojlanishi bilan birga hukumat milliy qadriyatlarni tiklashga katta e’tibor qaratayotganini ta’kidladi.
Yangi muzey ta’lim va ilm markazi sifatida xizmat qilib, O‘zbekistonning boy merosini kelajak avlodlarga va butun dunyoga yetkazishini bildirdi. Toshkentdagi mavjud muzeylarda ko‘rgazma maydonlari yetishmasligi muammosiga alohida e’tibor qaratildi.
Shahar muzeylaridagi bir milliondan ortiq eksponatlarning faqat kichik qismi ommaga namoyish etiladi. Masalan, Davlat san’at muzeyida 100 mingdan ortiq asardan atigi 2400 tasi ko‘rgazmada turadi.
Yangi muzeyning maydoni 40 ming kvadrat metrni tashkil etib, bir vaqtning o‘zida 10 mingta eksponatni namoyish qilish imkonini beradi. Bu muammoni hal etishga yordam beradi.
Yangi muzeyda saqlash va restavratsiya uchun zamonaviy sharoitlar yaratiladi, bu esa tarqalgan kolleksiyalarni bir joyda jamlash imkonini beradi. Ko‘rgazma zallari bilan birga kutubxona, konferensiya zallari, restoranlar va bolalar maydonchalari ham tashkil etiladi.
Jahon miqyosidagi mashhur muzeylar bilan hamkorlik o‘rnatilib, birgalikda ko‘rgazmalar uyushtirilishi rejalashtirilmoqda. Ijtimoiy tarmoqlarda foydalanuvchilar yangi Milliy muzey dizayniga katta qiziqish bildirishmoqda.
Aksariyat odamlar binoning mashhur «Squid Game» serialining ramzlariga o‘xshashligini ta’kidlamoqdalar.

В Ташкенте началось строительство нового Национального музея
Этот проект является символом возрождения культурной идентичности страны и одним из главных событий, посвящённых Дню независимости. На церемонии закладки первого камня присутствовали Президент Шавкат Мирзиёев, а также деятели культуры, науки и общественные деятели.
Президент ознакомился с проектом будущего музея на строительной площадке. Этот проект разработан японской компанией Tadao Ando Architect & Associates и немецкой компанией Atelier Brückner.
Архитектура здания сочетает формы круга, прямоугольника и треугольника, отражая гармонию восточной и западной культур. Комплекс будет состоять из трёхэтажного здания, двухэтажного подземного этажа и вспомогательных сооружений.
Строительные работы выполняет китайская компания CSCEC International Construction. Шавкат Мирзиёев, обращаясь к собравшимся, подчеркнул, что вместе с развитием всех сфер жизни страны правительство уделяет большое внимание возрождению национальных ценностей.
Новый музей будет служить образовательным и научным центром, передавая богатое наследие Узбекистана будущим поколениям и всему миру. Особое внимание уделено проблеме нехватки выставочных площадей в существующих музеях Ташкента.
Из более чем миллиона экспонатов в городских музеях лишь малая часть выставляется для публики. Например, в Государственном музее искусств из более чем 100 тысяч произведений на выставке находится всего 2400.
Площадь нового музея составит 40 тысяч квадратных метров, что позволит одновременно экспонировать 10 тысяч экспонатов. Это поможет решить данную проблему.
В новом музее будут созданы современные условия для хранения и реставрации, что позволит собрать разрозненные коллекции в одном месте. Помимо выставочных залов будут организованы библиотека, конференц-залы, рестораны и детские площадки.
Планируется установить сотрудничество с известными мировыми музеями и совместно проводить выставки. Пользователи социальных сетей проявляют большой интерес к дизайну нового Национального музея.