Bolaga qarash ta’tili mehnat stajiga qanday qo‘shiladi
Bolaga qarash ta’tili davri mehnat stajini hisoblashda qanday aniqlanadi? Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Ushbu savolga batafsil javob O‘zbekiston Respublikasi Pensiya jamg‘armasi tomonidan berilgan. Ma’lumki, bolaning uch yoshga to‘lguniga qadar beriladigan bolaga qarash ta’tili davri umumiy mehnat stajiga qo‘shiladi.
Biroq, bu davrning umumiy miqdori olti yildan oshmasligi kerak. Bu cheklov mehnat stajini hisoblashda muhim ahamiyatga ega.
Amaliyotda bu qanday ta’sir ko‘rsatadi? Masalan, 30 yillik mehnat stajiga ega bo‘lgan ayol, uch farzandiga qarash uchun jami sakkiz yil ta’til olgan bo‘lsa, pensiyani hisoblashda uning mehnat staji 28 yil deb hisoblanadi.
Ya’ni, 30 yildan sakkiz yil ayiriladi va ularga olti yil qo‘shiladi. Shuningdek, bolaga qarash ta’tili davri, shu jumladan to‘lanadigan ta’til, imtiyozli yoshga doir pensiya olish huquqini beruvchi maxsus stajga kiritilmaydi.

Как отпуск по уходу за ребенком засчитывается в трудовой стаж
Как учитывается период отпуска по уходу за ребенком при расчете трудового стажа? Об этом сообщил Upl.uz.
Подробный ответ на этот вопрос предоставлен Пенсионным фондом Республики Узбекистан. Известно, что период отпуска по уходу за ребенком, предоставляемый до достижения ребенком трех лет, включается в общий трудовой стаж.
Однако общий срок этого периода не должен превышать шесть лет. Это ограничение имеет важное значение при расчете трудового стажа.
Как это влияет на практику? Например, женщина с трудовым стажем 30 лет, которая взяла в общей сложности восемь лет отпуска по уходу за тремя детьми, при расчете пенсии будет иметь трудовой стаж 28 лет.
То есть от 30 лет вычитается восемь лет и добавляется шесть лет. Кроме того, период отпуска по уходу за ребенком, включая оплачиваемый отпуск, не включается в специальный стаж, дающий право на пенсию по льготному возрасту.