2025-yildan maktablarda “Kelajak soati” boshlanadi
2025-2026 o‘quv yilidan boshlab O‘zbekistondagi maktablarda muhim o‘zgarishlar joriy etiladi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
An’anaviy ravishda juma kunlari o‘tkazib kelinayotgan “Sinf soatlari” endi “Kelajak soati” bilan almashtiriladi. Ushbu darslar har dushanba kuni birinchi darsda bo‘lib o‘tadi.
Yangi tartib ma’naviy-ma’rifiy ishlarni samaradorligini oshirish bo‘yicha farmonda tasdiqlangan. Ushbu darslarning asosiy maqsadi o‘quvchilar orasida axloqiy va ma’naviy qadriyatlarni mustahkamlash, shuningdek, ularni kelajak haqida o‘ylashga, maqsadlarini aniqlashga va jamiyatdagi o‘z o‘rnini anglashga rag‘batlantirishdir.
Bundan tashqari, yangi hujjatda maktab psixologi faoliyati rejalashtirilgan. O‘zgartirishlar 2025-2026 o‘quv yili davomida amal qiladi.
Bu yangiliklar yoshlarni ma’naviy va ruhiy jihatdan qo‘llab-quvvatlashga qaratilgan bo‘lib, ularning kelajakka tayyorligini oshirishga xizmat qiladi.

С 2025 года в школах начнется «Час будущего»
С учебного года 2025-2026 в школах Узбекистана будут введены важные изменения. Об этом сообщает Upl.uz.
Традиционные «Классные часы», которые проводились по пятницам, теперь заменят на «Час будущего». Эти уроки будут проходить каждый понедельник на первом уроке.
Новый порядок утвержден в указе, направленном на повышение эффективности духовно-просветительской работы. Основная цель этих уроков — укрепление моральных и духовных ценностей среди учащихся, а также стимулирование их к размышлениям о будущем, определению целей и осознанию своего места в обществе.
Кроме того, в новом документе предусмотрена деятельность школьного психолога. Изменения будут действовать в течение учебного года 2025-2026.
Эти нововведения направлены на духовную и моральную поддержку молодежи и способствуют повышению их готовности к будущему.