O‘zbekiston mustaqilligining 34 yilligi munosabati bilan Prezident Shavkat Mirziyoyev 523 nafar shartli ravishda yoki to‘liq muddatdan oldin ozod etish to‘g‘risida farmon imzoladi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Bu haqda “O‘zbekiston 24” telekanali xabar berdi. Ushbu qaror insonparvarlik tamoyillariga asoslangan bo‘lib, ko‘plab fuqarolarga ikkinchi imkoniyat yaratdi.
Ozod etilganlar orasida 195 nafar shaxs jazodan to‘liq ozod qilindi, 147 kishi shartli ravishda muddatdan oldin qamoqdan chiqarildi, 87 nafar mahkumning jazosi yumshatildi, 94 kishining qamoq muddati qisqartirildi. Shuningdek, ozod etilganlar orasida 8 nafar xorijiy davlat fuqarolari, 45 nafar ayol, 31 nafar 60 yoshdan oshgan shaxs va 220 nafar 30 yoshgacha bo‘lgan yoshlar bor.
E’tiborli jihati, ro‘yxatga taqiqlangan tashkilotlarda ishtirok etgan 15 nafar shaxs ham kiritilgan. Prokuratura va tegishli idoralar ozod etilganlarni yashash joylariga yetkazish, xorijiy fuqarolarni vatanlariga deportatsiya qilish bo‘yicha chora-tadbirlar ko‘rdi.
Ozod qilinganlar profilaktika va probatsiya hisobiga olinadi. Ular uchun bir martalik moddiy yordam beriladi, zarurat bo‘lganda tibbiy ko‘rik va davolash tashkil etiladi.
Shuningdek, ishga joylashish, kredit va subsidiyalar olish, fuqarolik hujjatlari hamda pensiyalarni rasmiylashtirishda yordam ko‘rsatiladi. Bu chora-tadbirlar ularning jamiyatga qayta moslashishini ta’minlashga qaratilgan.

Мирзиёев досрочно освободил 523 заключённых
В честь 34-й годовщины независимости Узбекистана Президент Шавкат Мирзиёев подписал указ о досрочном освобождении 523 человек условно или полностью. Об этом сообщил Upl.uz.
Об этом сообщил телеканал «Узбекистан 24». Это решение основано на принципах гуманности и дало многим гражданам второй шанс.
Среди освобождённых 195 человек были полностью освобождены от наказания, 147 человек условно досрочно выпущены из тюрьмы, наказание 87 заключённых было смягчено, срок заключения 94 человек сокращён. Также среди освобождённых есть 8 граждан иностранных государств, 45 женщин, 31 человек старше 60 лет и 220 молодых людей до 30 лет.
Примечательно, что в список включены также 15 человек, участвовавших в запрещённых организациях. Прокуратура и соответствующие органы приняли меры по доставке освобождённых к месту жительства, а иностранных граждан — к депортации на родину.
Освобождённые будут поставлены на профилактический и пробационный учёт. Им будет оказана единовременная материальная помощь, при необходимости организован медицинский осмотр и лечение.
Кроме того, будет оказана помощь в трудоустройстве, получении кредитов и субсидий, оформлении гражданских документов и пенсий. Эти меры направлены на обеспечение их успешной реинтеграции в общество.