Profilaktika inspektorlari bodikameralar bilan ta’minlanadi
2026 yil boshidan boshlab butun mamlakat bo‘ylab profilaktika inspektorlari shaxsiy videoregistratorlar bilan xizmat olib boradilar. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Ushbu chora xodimlarning shaxsiy xavfsizligini ta’minlash va nizoli vaziyatlarni hal qilishning shaffof mexanizmini yaratish maqsadida joriy etilmoqda. Ichki ishlar vazirligi profilaktika xizmatining o‘rinbosari Rahimjon Naimovning ma’lum qilishicha, uskuna xarid qilish uchun zarur moliyalashtirish hukumat tomonidan ajratilgan.
2026 yil 1 yanvardan kuchga kiradigan yangilik huquqni muhofaza qilish organlari duch kelayotgan tizimli muammolarni hal etishga qaratilgan. Rahimjon Naimov bodikameralarning zarurligini ko‘rsatadigan aniq misollarni keltirdi.
Ko‘p hollarda inspektorlarga xizmat paytida tan jarohatlari yetkaziladi, ammo hujum faktini va jinoyatchining aybini isbotlash qiyin bo‘ladi, chunki aniq dalillar yetishmaydi. Shuningdek, videoregistratorlar fuqarolarning huquqlarini himoya qilishga ham xizmat qiladi.
Inspektorlarning noqonuniy harakatlari haqida arizalar kelib tushadi, ularni obyektiv dalillar bo‘lmasa tekshirish murakkab. Ichki ishlar vazirligi vakili ta’kidlaganidek, bunday holatlarga barham berish uchun barcha inspektorlar bodikameralar bilan to‘liq ta’minlanadi.
Bu qadam huquqni muhofaza qilish tizimini modernizatsiya qilish bo‘yicha kengroq tashabbusning bir qismi hisoblanadi. Oldinroq, 5 mart kuni Prezident Shavkat Mirziyoyev korrupsiyaga qarshi milliy kengash yig‘ilishida har bir mahalladagi profilaktika punktlarini videokameralar bilan jihozlash va har bir inspektorni bodikamera bilan ta’minlash bo‘yicha Ichki ishlar vaziriga topshiriq bergan edi.
Qayd etish lozimki, Toshkentdagi yo‘l-patrul xizmatining xodimlari 2019 yildan boshlab sinov tariqasida bodikameralardan foydalanmoqda. Profilaktika inspektorlari uchun shaxsiy videoregistratorlarni keng joriy etish ichki ishlar organlarining shaffofligi va hisobdorligini oshirish, shuningdek, xodimlar hamda fuqarolarning huquqiy himoyasini kuchaytirish yo‘lida mantiqiy davom bo‘ladi.
Turli mamlakatlarda o‘tkazilgan tadqiqotlar shuni ko‘rsatadiki, huquqni muhofaza qiluvchi xodimlarning tanasiga taqiladigan kameralardan foydalanish shikoyatlar sonini 90 foizga kamaytirishi va kuch ishlatish holatlarini 50 foizdan ortiq qisqartirishga yordam beradi.

Профилактические инспекторы будут обеспечены нагрудными камерами
С начала 2026 года по всей стране профилактические инспекторы будут работать с личными видеорегистраторами. Об этом сообщает Upl.uz.
Эта мера вводится с целью обеспечения личной безопасности сотрудников и создания прозрачного механизма разрешения конфликтных ситуаций. По словам заместителя начальника службы профилактики Министерства внутренних дел Рахимжона Наимова, необходимое финансирование на закупку оборудования выделено правительством.
Нововведение, вступающее в силу с 1 января 2026 года, направлено на решение системных проблем, с которыми сталкиваются правоохранительные органы. Рахимжон Наимов привел конкретные примеры, подтверждающие необходимость ношения видеокамер.
Во многих случаях инспекторы получают телесные повреждения во время службы, однако доказать факт нападения и вину преступника сложно из-за отсутствия точных доказательств. Кроме того, видеорегистраторы также служат для защиты прав граждан.
Поступают жалобы на незаконные действия инспекторов, и без объективных доказательств их проверка затруднена. Как отметил представитель Министерства внутренних дел, для устранения таких случаев все инспекторы будут полностью обеспечены видеокамерами.
Этот шаг является частью более широкой инициативы по модернизации системы правоохранительных органов. Ранее, 5 марта, Президент Шавкат Мирзиёев на заседании Национального совета по борьбе с коррупцией поручил Министру внутренних дел оснастить профилактические пункты в каждом районе видеокамерами и обеспечить каждого инспектора видеокамерой.
Следует отметить, что сотрудники дорожной патрульной службы в Ташкенте с 2019 года в тестовом режиме используют видеокамеры. Широкое внедрение личных видеорегистраторов для профилактических инспекторов станет логичным продолжением усилий по повышению прозрачности и подотчетности органов внутренних дел, а также усилению правовой защиты сотрудников и граждан.
Исследования, проведённые в различных странах, показывают, что использование камер, закрепленных на теле сотрудников правоохранительных органов, помогает сократить количество жалоб на 90% и уменьшить случаи применения силы более чем на 50%.