Andijonda maktab o‘quvchilari guvohnomasiz haydovchi bo‘ldi
Andijon viloyati Ichki ishlar bosh boshqarmasi Yo‘l harakati xavfsizligi boshqarmasi matbuot xizmatidan ma’lum qilinishicha, yo‘l-patrul xizmati xodimlari guvohnomasiz haydash holatlarini aniqladi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Xususan, Buloqboshi va Baliqchi tumanlarida maktab o‘quvchilari “Cobalt” va “Lacetti” avtomobillarini haydashgani aniqlangan. Ushbu holatlar bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Ma’muriy javobgarlik kodeksining “Yo‘l harakati qoidalariga muvofiq hujjatlarsiz transport vositalarini boshqarish” moddasiga asosan ma’muriy bayonnomalar tuzilgan.
Ichki ishlar organlari ota-onalardan voyaga yetmagan farzandlariga transport vositasini, ayniqsa haydovchilik guvohnomasiz boshqarishga yo‘l qo‘ymaslikni so‘ramoqda. Bu chora yo‘l-transport hodisalarining oldini olish va fuqarolar xavfsizligini ta’minlash maqsadida amalga oshirilmoqda.
Ota-ona va jamoatchilik mas’uliyati yo‘l harakati xavfsizligini oshirishda muhim ahamiyatga ega. Shuning uchun farzandlarimizni qonuniy talablarni bajarishga o‘rgatishimiz zarur.

В Андижане школьник стал водителем без водительского удостоверения
По информации пресс-службы управления безопасности дорожного движения Главного управления внутренних дел Андижанской области, сотрудники дорожной патрульной службы выявили случаи вождения без водительских прав. Об этом сообщает Upl.uz.
В частности, в районах Булокбоши и Балыкчи было установлено, что школьники управляли автомобилями «Cobalt» и «Lacetti». По данным фактам составлены административные протоколы в соответствии со статьёй Кодекса об административной ответственности Республики Узбекистан «Управление транспортными средствами без документов, предусмотренных правилами дорожного движения».
Органы внутренних дел обращаются к родителям с просьбой не допускать управления транспортными средствами несовершеннолетними детьми, особенно без водительских прав. Эта мера направлена на предотвращение дорожно-транспортных происшествий и обеспечение безопасности граждан.
Ответственность родителей и общественности имеет важное значение для повышения безопасности дорожного движения. Поэтому необходимо учить наших детей соблюдать законные требования.