Buxoroda kanalizatsiya qudug‘ida halokat yuz berdi
Buxoro viloyati ichki ishlar bosh boshqarmasi matbuot xizmatida ma’lumot berildi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
2024-yil 4-sentabr kuni soat taxminan 12:02 da Buxoro viloyati Favqulodda vaziyatlar boshqarmasi xodimlaridan qisqa raqam “102” ga Bog‘idaxt qishlog‘ida yuzaga kelgan hodisa haqida xabar kelib tushdi. Xabarga ko‘ra, Buxoro tumanidagi 7-mikrorayon hududida yangi qurilayotgan ko‘p kvartirali uylarni markaziy kanalizatsiya tizimiga ulash jarayonida besh ishchi texnika xavfsizligi qoidalariga rioya qilmay kanalizatsiya qudug‘iga tushib ketgan.
Aniqlanishicha, “Fayz Binokor Oltiarik” MChJga tegishli besh ishchi va “Urta Osiyo Qurilish” MChJga qarashli “Kamaz” avtokrani yordamida yangi uylarga kanalizatsiya tizimini ulash ishlari olib borilgan. Ishchilar quduqning 8 metr chuqurligida teshik ochish maqsadida quduq qopqog‘ini Buxoro viloyati suv ta’minoti korxonasidan ruxsat olmasdan olib tashlagan.
Shu bilan birga, ular oddiy xavfsizlik qoidalarini buzib, quduqqa yiqilib tushgan. Kuchli oqim ta’sirida ular kanalizatsiya trubasiga tortilib ketgan.
Natijada, Buxoro viloyati Zarmanok mahallasidagi oqava suvlarni o‘tkazish tugunida uch kishi jasadi topilgan, qolgan ikki kishini qidirish ishlari davom etmoqda. Mazkur holat bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining “Mehnatni muhofaza qilish qoidalarini buzish” moddasi 2-qismi bo‘yicha jinoiy ish qo‘zg‘atildi.

В Бухаре произошла авария в канализационном колодце
В пресс-службе Главного управления внутренних дел Бухарской области сообщили информацию. Об этом сообщил Upl.uz.
4 сентября 2024 года примерно в 12:02 сотрудники Главного управления по чрезвычайным ситуациям Бухарской области получили сообщение на короткий номер «102» о происшествии в селе Боғидахт. Согласно сообщению, в районе 7-го микрорайона Бухарского района во время подключения строящихся многоквартирных домов к центральной канализационной системе пять рабочих, нарушая правила техники безопасности, упали в канализационный колодец.
Выяснилось, что пять рабочих, принадлежащих ООО «Файз Бинокор Олтиарик», с помощью автокрана «Камаз» компании ООО «Урта Осийо Курилиш» выполняли работы по подключению канализационной системы к новым домам. Рабочие сняли крышку колодца на глубине 8 метров без разрешения Бухарского областного водоснабжающего предприятия с целью пробивки отверстия.
Кроме того, нарушая обычные правила безопасности, они упали в колодец. Под воздействием сильного потока их затянуло в канализационную трубу.
В результате в узле отвода сточных вод в районе Зарманок Бухарской области были найдены тела трех человек, поиски оставшихся двух продолжаются. По данному факту возбуждено уголовное дело по части 2 статьи «Нарушение правил охраны труда» Уголовного кодекса Республики Узбекистан.