Samarqandda to‘yda yo‘l qoidalari buzildi
Samarqand viloyati IIB Yo‘l harakati xavfsizligi boshqarmasi matbuot xizmati tomonidan ma’lum qilinishicha, yo‘l harakati qoidalarini buzgan shaxslarga nisbatan chora-tadbirlar ko‘rilmoqda. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Ichki ishlar xodimlari ijtimoiy tarmoqlarda yo‘l harakati qoidalarining buzilishi bilan bog‘liq videomateriallarni doimiy ravishda nazorat qilmoqda. Ayniqsa, ko‘plab holatlarda avtomobil haydovchilari to‘y marosimlarini nishonlash vaqtida yo‘l harakati qoidalarini jiddiy buzmoqda.
Masalan, Urgut tumanida yo‘l qoidalarini qo‘pol ravishda buzgan haydovchilar guruhi aniqlangan. Ularning biri o‘n kun oldin ham shunga o‘xshash qoidabuzarlik uchun ma’muriy javobgarlikka tortilgan, biroq haydovchilik guvohnomasiga ega emasligi aniqlanib, bu holat uni to‘xtatmagan.
Bundan tashqari, Bulung‘ur tumanida to‘rt haydovchi to‘y marosimida ishtirok etib, yo‘l harakati qoidalarini buzgan. Shu bilan birga, Poyariq tumanida besh haydovchi shunga o‘xshash qoidabuzarlik uchun haydovchilik guvohnomasidan mahrum etilgan.
Aniqlangan barcha holatlarda O‘zbekiston Respublikasi Ma’muriy javobgarlik kodeksining “Yo‘l xuliqanligi” moddasiga muvofiq ma’muriy protokollar rasmiylashtirilgan. Ushbu qoidabuzarlik uchun minimal jazo sifatida 25 bazaviy hisoblash miqdorida jarima va haydovchilik guvohnomasining 1 yildan 2 yilgacha muddatga olib qo‘yilishi belgilangan.
Bu chora-tadbirlar yo‘l harakati xavfsizligini ta’minlash va qoidabuzarliklarni kamaytirishga qaratilgan.

В Самарканде на свадьбе нарушили правила дорожного движения
По сообщению пресс-службы управления безопасности дорожного движения МВД Самаркандской области, принимаются меры в отношении лиц, нарушающих правила дорожного движения. Об этом сообщает Upl.uz.
Сотрудники внутренних дел постоянно контролируют видеоматериалы в социальных сетях, связанные с нарушениями правил дорожного движения. Особенно часто водители автомобилей серьезно нарушают правила дорожного движения во время празднования свадебных торжеств.
Например, в Ургутском районе была выявлена группа водителей, грубо нарушающих правила дорожного движения. Один из них был привлечен к административной ответственности за подобное нарушение десять дней назад, однако, несмотря на отсутствие водительского удостоверения, это не остановило его.
Кроме того, в Булунгурском районе четыре водителя участвовали в свадебном торжестве и нарушали правила дорожного движения. В то же время в Поярыкском районе пять водителей были лишены водительских удостоверений за аналогичные нарушения.
По всем выявленным случаям оформлены административные протоколы в соответствии со статьей «Дорожное хулиганство» Кодекса об административной ответственности Республики Узбекистан. За данное нарушение предусмотрено минимальное наказание в виде штрафа в размере 25 базовых расчетных величин и лишения водительского удостоверения на срок от 1 до 2 лет.