Navoiyda sport majmuasida gaz o‘g‘irlandi
Navoiy viloyatida tabiiy gazning noqonuniy ishlatilishi aniqlanganligi haqida Uzenergoinspeksiya matbuot xizmati xabar berdi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Navoiy viloyati Uzenergoinspeksiya boshqarmasi xodimlari tomonidan nazorat tadbirlari o‘tkazildi. Tekshiruvlar davomida Navbahor tumanidagi "B.V.O‘." sport majmuasining faoliyati o‘rganildi.
Tekshiruvda sport majmuasining gaz uskunalari gaz ta’minotiga noqonuniy ulanganligi aniqlangan. Dastlabki hisob-kitoblarga ko‘ra, yetkazilgan zarar umumiy miqdori 1 milliard so‘mni tashkil etadi.
To‘plangan hujjatlar tergov organlariga yuborildi va dastlabki tergov o‘tkazilishi belgilandi. Tergov yakunida barcha mas’ul shaxslarning harakatlariga qonuniy baho beriladi hamda jinoiy ish qo‘zg‘atish to‘g‘risida qaror qabul qilinadi.
Sport majmuasining mas’ul shaxslariga O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining 169-moddasi, 4-qismi bo‘yicha 15 yilgacha ozodlikdan mahrum qilish jazosi qo‘llanilishi mumkin.

В спортивном комплексе в Навои украли газ
Пресс-служба Узэнергоинспекции сообщила о выявлении незаконного использования природного газа в Навоийской области. Об этом сообщает Upl.uz.
Сотрудники управления Узэнергоинспекции Навоийской области провели контрольные мероприятия. В ходе проверок была изучена деятельность спортивного комплекса "Б.В.О." в Навбахорском районе.
В ходе проверки было установлено, что газовое оборудование спортивного комплекса было незаконно подключено к газоснабжению. По предварительным расчетам, общий ущерб составляет 1 миллиард сумов.
Собранные документы были направлены в следственные органы, назначено проведение предварительного расследования. По итогам расследования действия всех ответственных лиц будут оценены с точки зрения закона, и будет принято решение о возбуждении уголовного дела.
К ответственным лицам спортивного комплекса может быть применено наказание в виде лишения свободы на срок до 15 лет в соответствии с частью 4 статьи 169 Уголовного кодекса Республики Узбекистан.