Davlat xizmatlari olish tartibi soddalashtirildi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev davlat xizmatlarini olishni soddalashtiruvchi va byurokratik tartiblarni qisqartiruvchi farmonni imzoladi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Ushbu yangi qoidalar 2025 yil 1 dekabrdan kuchga kiradi. Farmonga muvofiq, ZAGS organlari yangi uylanganlardan qog‘oz shaklidagi tibbiy ma’lumotnomalarni talab qilmaydi.
Shuningdek, nikohni buzish to‘g‘risidagi sud qarorini taqdim etish majburiyati bekor qilinadi. Bundan tashqari, transport vositalarini ro‘yxatdan o‘tkazishda egasining manzili guvohnomalardan chiqarib tashlanadi.
Farmonning asosiy maqsadi davlat xizmatlari tizimini kengaytirish va modernizatsiya qilishdir. Rejaga ko‘ra, 2028 yilga kelib yagona interaktiv davlat xizmatlari portali (my.gov.uz) hamda davlat xizmatlari markazlarida taqdim etiladigan xizmatlar soni 900 taga yetadi.
Shuningdek, faol xizmatlar soni 53 taga, murakkab xizmatlar soni esa 74 taga oshiriladi. Prezident ilgari davlat organlari o‘rtasidagi elektron hamkorlikning yetarli darajada emasligi byurokratik to‘siqlarning asosiy sababi ekanligini ta’kidlagan edi.

Порядок получения государственных услуг упрощён
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев подписал указ, упрощающий получение государственных услуг и сокращающий бюрократические процедуры. Об этом сообщает Upl.uz.
Новые правила вступят в силу с 1 декабря 2025 года. Согласно указу, органы ЗАГС не будут требовать бумажные медицинские справки от новобрачных.
Кроме того, отменяется обязательство предоставлять судебное решение о расторжении брака. Также при регистрации транспортных средств адрес владельца будет исключён из свидетельств.
Основная цель указа — расширение и модернизация системы государственных услуг. По плану, к 2028 году количество услуг, предоставляемых через единый интерактивный портал государственных услуг (my.gov.uz) и центры государственных услуг, достигнет 900.
Кроме того, количество активных услуг увеличится до 53, а количество сложных услуг — до 74. Президент ранее отмечал, что недостаточный уровень электронного взаимодействия между государственными органами является основной причиной бюрократических препятствий.