Toshkentda bog‘chadagi bola vafoti bo‘yicha sud hukmi chiqdi
Toshkent shahridagi sud kollegiyasi xususiy bog‘cha tarbiyalanuvchisining vafoti bilan bog‘liq ishni ko‘rib chiqishni yakunladi va ikki xodimga nisbatan ayblov hukmini chiqardi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
O‘tgan yil dekabr oyida yuz bergan hodisa natijasida sobiq tarbiyachi Laylo Alimova ozodlikdan mahrum etildi, metodist Vazira Giyazova esa cheklangan jazo oldi. Sud materiallariga ko‘ra, «Jajji nihollar» nomli xususiy bog‘chada ikki yoshli Zubayr Anvarjonovga nisbatan tizimli zo‘ravonlik holatlari kuzatilgan.
2024 yil 9 dan 11 dekabrgacha bo‘lgan davrda 67 yoshli metodist Vazira Giyazova bolani ovqatlanishga majburlash maqsadida tez-tez jismoniy zo‘ravonlik qo‘llagan. Protokollarda boshiga urish, kiyimidan tortish va yotoqqa uloqtirish kabi tajovuzkor harakatlar qayd etilgan.
Tragik voqea 11 dekabr kuni sodir bo‘lgan. 27 yoshli tarbiyachi Laylo Alimova bolakay tinch vaqtida uxlamagani uchun zo‘rlik ishlatgan.
Sud jarayonida aniqlanishicha, u bolani yerga uloqtirib, urgan, orqasidan tepgan va yuziga zarbalar bergan. Shuningdek, yig‘lashini to‘xtatish uchun og‘ziga adyol solgan va bo‘g‘ish harakatlarini qo‘llagan.
Alimova bolaning derazadan uloqtirilishi bilan ham tahdid qilgan. Ushbu harakatlar natijasida bola og‘ir bosh miya jarohati olib, hayot bilan mos kelmaydigan holatga tushgan.
Sudda bergan ko‘rsatmasida Laylo Alimova o‘z aybini to‘liq tan olib, harakatlarini «g‘azab holatida» qilganini aytgan va suddan kechirim so‘ragan. U «Men g‘azablandim va uch marta oyog‘im bilan tepdim.
Birinchi tepishda bola devorga urildi. Keyin uni ko‘tardim va yotoqqa uloqtirdim», deya bayonot bergan.
Sud materiallarida, zo‘rlash paytida metodist Giyazova xonaga kirgani, lekin noqonuniy harakatlarni to‘xtatish o‘rniga bolaga zarba bergani va «Agar uxlamasang, o‘ldiraman!» deb tahdid qilgani qayd etilgan. Voqealar ketma-ketligiga ko‘ra, Alimova zo‘ravonlikni davom ettirgan.
Soat 14:21 da kuzatuv kameralari oldida bolani o‘z oldiga o‘tirgizgan, ammo tinchlik bo‘lmagani uchun yana zo‘rlik qilgan. Bir vaqtda bola hayot alomatlarini ko‘rsatmay yotganini payqab, yordam chaqirgan.
Dastlabki tibbiy yordam ko‘rsatish urinishlari samarasiz bo‘lgan. Tez yordam brigadasi bolani shifoxonaga olib borgan, u yerda 14 dekabrda komadan chiqmay vafot etgan.
Sud qaroriga ko‘ra, Laylo Alimova O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining 104-moddasi 3-qismi «d» bandi bo‘yicha aybli deb topildi. Sud 57-moddani qo‘llab, unga 6,5 yil muddatga umumiy tartibli koloniyada qamoq jazosi tayinladi.
Vazira Giyazova esa 110-moddasi 2-qismi «a» va «v» bandlari bo‘yicha ayblandi va unga 3 yil muddatga cheklangan jazo tayinlandi. O‘zbekistonda ushbu va boshqa jiddiy holatlar sababli bog‘cha faoliyatiga nazorat tizimi sezilarli darajada kuchaytirildi.
2025 yildan boshlab barcha xususiy bolalar bog‘chalarida ota-onalar va nazorat organlari uchun masofadan kirish imkoniyatiga ega videokuzatuv tizimlarini o‘rnatish majburiy bo‘ldi. Bu chora-tadbirlar bolalarning xavfsizligini ta’minlashga qaratilgan.

В Ташкенте вынесен судебный приговор по делу о смерти ребенка в детском саду
Судебная коллегия города Ташкента завершила рассмотрение дела, связанного со смертью воспитанника частного детского сада, и вынесла обвинительный приговор в отношении двух сотрудников. Об этом сообщает Upl.uz.
В результате инцидента, произошедшего в декабре прошлого года, бывший воспитатель Лайло Алимова была лишена свободы, а методист Вазира Гиязова получила ограниченное наказание. Согласно материалам суда, в частном детском саду под названием «Маленькие ростки» наблюдались систематические случаи насилия в отношении двухлетнего Зубайра Анваржонова.
С 9 по 11 декабря 2024 года 67-летний методист Вазира Гиязова неоднократно применяла физическое насилие к ребенку с целью заставить его поесть. В протоколах зафиксированы агрессивные действия, такие как удары по голове, дергание за одежду и бросание на кровать.
Трагический инцидент произошел 11 декабря. 27-летний воспитатель Лайло Алимова применяла насилие к ребенку, потому что он не спал в спокойное время.
В ходе судебного процесса было установлено, что она бросала ребенка на землю, била его, пинала сзади и наносила удары по лицу. Также, чтобы заставить его прекратить плакать, она засунула ему в рот одеяло и применяла удушающие действия.
Алимова также угрожала выбросить ребенка из окна. В результате этих действий ребенок получил тяжелую черепно-мозговую травму и оказался в состоянии, несовместимом с жизнью.
В своих показаниях в суде Лайло Алимова полностью признала свою вину, заявив, что действовала в «состоянии гнева» и попросила прощения у суда. Она сказала: «Я разозлилась и трижды пнула его.
При первом ударе ребенок ударился о стену. Затем я подняла его и бросила на кровать», - заявила она.
В материалах суда указано, что во время насилия методист Гиязова вошла в комнату, но вместо того, чтобы остановить незаконные действия, нанесла удар ребенку и угрожала: «Если не будешь спать, убью!» В соответствии с последовательностью событий, Алимова продолжала насилие.
В 14:21 перед камерами наблюдения она заставила ребенка сесть перед собой, но, поскольку не было спокойствия, снова применила насилие. В какой-то момент ребенок перестал проявлять признаки жизни, и она вызвала помощь.
Попытки оказать первую медицинскую помощь оказались безрезультатными. Скорая помощь доставила ребенка в больницу, где он скончался 14 декабря, не выйдя из комы.
Согласно решению суда, Лайло Алимова была признана виновной по части «д» статьи 104 Уголовного кодекса Республики Узбекистан. Суд, применив статью 57, назначил ей наказание в виде лишения свободы на срок 6,5 лет в колонии общего режима.
Вазира Гиязова была признана виновной по частям «а» и «в» статьи 110 и ей назначено ограниченное наказание на срок 3 года. В Узбекистане в связи с этой и другими серьезными ситуациями система контроля за деятельностью детских садов была значительно усилена.
С 2025 года во всех частных детских садах стало обязательным установка видеонаблюдения с возможностью удаленного доступа для родителей и контролирующих органов. Эти меры направлены на обеспечение безопасности детей.