Shayxontohurda 220 kg buzilgan muzqaymoq aniqlandi
Toshkent shahrining Shayxontohur tumanida sanitariya-epidemiologiya xizmatining xodimlari jiddiy qonunbuzarliklarni aniqlashdi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Bir xususiy uyda mashhur “Andijon muzqaymog‘i” brendiga mansub 220 kilogramm muzqaymoq topildi. Ushbu mahsulot mutlaqo nomaqbul sharoitda saqlangan edi, muzqaymoqda mog‘or va hasharotlar borligi aniqlandi.
O‘tkazilgan ekspertiza natijalari shuni ko‘rsatdiki, muzqaymoq bir necha bor erib, qayta muzlatilgan. Mahsulot plastik idishlarda saqlangan bo‘lib, ularning holati buzilish belgilarini ko‘rsatmoqda.
Bu esa sanitariya qoidalari va saqlash shartlariga qattiq rioya qilinmasligini yaqqol isbotlaydi. Shuni ta’kidlash lozimki, “Andijon muzqaymog‘i” sifati bilan bog‘liq bu birinchi holat emas.
2021 yilda ham bir tonnadan ortiq mahsulot iste’molchilar salomatligi uchun xavfli deb topilgan edi. O‘sha paytda laboratoriya tekshiruvlari natijasida ushbu muzqaymoqda xavfli bakteriyalar, jumladan, ichak tayoqchasi va oltin stafilokokk aniqlangan edi.
Hozirda huquqni muhofaza qiluvchi organlar ushbu holat bo‘yicha batafsil surishtiruv olib bormoqda. Ishlab chiqaruvchilarga sanitariya qoidalarini buzganlik va aholining sog‘lig‘iga xavf tug‘dirganlik uchun jiddiy javobgarlik qo‘yilishi mumkin.
Ushbu holat oziq-ovqat mahsulotlarini ishlab chiqarish va saqlashda qat’iy nazorat zarurligini yana bir bor ko‘rsatmoqda.

В Шайхонтауре было обнаружено 220 кг испорченного мороженого
В Ташкенте, в районе Шайхонтаур, сотрудники санитарно-эпидемиологической службы выявили серьезные нарушения закона. Об этом сообщает Upl.uz.
В одном частном доме было найдено 220 килограммов мороженого под известным брендом «Андижанское мороженое». Этот продукт хранился в абсолютно неприемлемых условиях, было установлено наличие плесени и насекомых в мороженом.
Результаты проведенной экспертизы показали, что мороженое несколько раз размораживалось и повторно замораживалось. Продукт хранился в пластиковых контейнерах, которые показывают признаки повреждения.
Это ярко доказывает несоблюдение санитарных норм и условий хранения. Следует отметить, что это не первый случай, связанный с качеством «Андижанского мороженого».
В 2021 году более тонны продукта было признано опасным для здоровья потребителей. Тогда в результате лабораторных исследований в этом мороженом были обнаружены опасные бактерии, включая кишечную палочку и золотистый стафилококк.
В настоящее время правоохранительные органы проводят детальное расследование по этому делу. Производителям может быть предъявлена серьезная ответственность за нарушение санитарных норм и создание угрозы здоровью населения.
Этот случай еще раз подчеркивает необходимость строгого контроля за производством и хранением пищевых продуктов.