Andijon, Farg‘ona va Samarqandda elektr o‘g‘irligi aniqlandi
Andijon, Farg‘ona va Samarqand viloyatlarida elektr energiyasini o‘g‘irlash holatlari aniqlanganligi haqida Bosh prokuratura huzuridagi Departament matbuot xizmati xabar bermoqda. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Andijon tumanidagi Departament xodimlari tomonidan o‘tkazilgan dastlabki tekshiruvda “A.T.” mas’uliyati cheklangan jamiyati tomonidan ishlab chiqarish sexi noqonuniy tarzda elektr tarmog‘iga ulanganligi va elektr energiyasi tijorat maqsadlarida ishlatilganligi aniqlangan. Ushbu holat natijasida jami 361,1 million so‘m zarar yetkazilgan.
Shuningdek, Farg‘ona viloyatining O‘zbekiston tumanida fermer xo‘jaligi “B.A.” rahbari tomonidan elektr suv nasosini noqonuniy ulash orqali 150,6 million so‘mlik elektr energiyasi o‘g‘irlanganligi aniqlangan. Samarqand viloyatining Tayloq tumanida esa fermer xo‘jaligi “Z.V.” rahbari tomonidan suv nasoslari elektr tarmog‘iga noqonuniy ulangan va bu holat 103,8 million so‘mlik zarar keltirgan.
Mazkur holatlar bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining “O‘g‘irlik” moddasi asosida jinoiy ishlar qo‘zg‘atilgan. Tergov harakatlari davom etmoqda.
Ushbu holatlar elektr energiyasini noqonuniy ishlatish va davlat mulkiga zarar yetkazishga qarshi kurashish zaruratini yana bir bor ko‘rsatmoqda.

Андиджон, Фергана и Самарканде зафиксированы случаи кражи электроэнергии
Пресс-служба Департамента при Генеральной прокуратуре сообщает о случаях кражи электроэнергии в Андиджанской, Ферганской и Самаркандской областях. Об этом сообщает Upl.uz.
В ходе первоначальной проверки, проведенной сотрудниками Департамента в Андиджанском районе, было установлено, что общество с ограниченной ответственностью "А.Т." незаконно подключило производственный цех к электрической сети и использовало электроэнергию в коммерческих целях. В результате данного случая был причинен ущерб в размере 361,1 миллиона сумов.
Также в Ферганской области в районе Узбекистана было установлено, что руководитель фермерского хозяйства "Б.А." незаконно подключил электрический водяной насос, что привело к краже электроэнергии на сумму 150,6 миллиона сумов. В Самаркандской области в Тайлоцком районе руководитель фермерского хозяйства "З.В." незаконно подключил водяные насосы к электрической сети, что привело к ущербу в размере 103,8 миллиона сумов.
По данным случаям возбуждены уголовные дела на основании статьи "Кража" Уголовного кодекса Республики Узбекистан. Следственные действия продолжаются.
Эти случаи еще раз подчеркивают необходимость борьбы с незаконным использованием электроэнергии и причинением ущерба государственному имуществу