Samarqandda gazni noqonuniy ishlatganlar aniqlandi
Energetika vazirligi matbuot xizmati xabariga ko‘ra, tabiiy gazni noqonuniy ishlatgan tadbirkorlar fosh etildi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Huquqni muhofaza qiluvchi organlar tomonidan Samarqand viloyatidagi korxonalarda tekshiruv o‘tkazildi. Xususan, Pastdarg‘om tumanidagi “Urtacharkhin” mahallasida joylashgan hammom faoliyati tekshirildi.
Ushbu hammom egasi gaz iste’moli hisoblagichidan chetlab o‘tgan holda barcha uskuna va jihozlarni gaz tarmog‘iga noqonuniy ulagan. Natijada gaz ta’minoti tashkilotiga jami 2,89 milliard so‘m zarar yetkazilgan.
Shuningdek, Samarqand shahridagi “Sevali ota” mahallasida joylashgan “A.M.S.” mas’uliyati cheklangan jamiyati qarshisidagi ko‘p kvartirali uyda ham gaz tarmog‘iga noqonuniy ulanish holati aniqlangan. Bu holatda zarar miqdori 446 million so‘mni tashkil etdi.
Ikkala holatda ham tegishli hujjatlar rasmiylashtirilib, dastlabki tergov harakatlarini amalga oshirish uchun huquqni muhofaza qiluvchi organlarga topshirildi. Bu holatlar qonuniy choralar ko‘rilishini ta’minlash maqsadida o‘rganilmoqda.

В Самарканде были выявлены лица, незаконно использующие газ
По сообщению пресс-службы Министерства энергетики, были выявлены предприниматели, незаконно использующие природный газ. Об этом сообщает Upl.uz.
Правоохранительные органы провели проверки на предприятиях в Самаркандской области. В частности, была проверена деятельность бани, расположенной в махалле "Уртачаркин" в Пастдаргомском районе.
Владелец этой бани незаконно подключил все оборудование и устройства к газовой сети, обходя счетчик потребления газа. В результате газоснабжающей организации был причинен ущерб в размере 2,89 миллиарда сумов.
Также было выявлено незаконное подключение к газовой сети в многоквартирном доме, расположенном перед обществом с ограниченной ответственностью "A.M.S." в махалле "Севали ата" города Самарканда. В этом случае размер ущерба составил 446 миллионов сумов.
В обоих случаях были оформлены соответствующие документы, и материалы переданы правоохранительным органам для проведения предварительных следственных действий. Эти случаи изучаются с целью обеспечения законных мер.