2025 yilning yanvaridan mayigacha bo‘lgan davrda O‘zbekiston fuqarolarining 2,7 milliondan ortig‘i chet elga sayohat qilgan. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Bu haqda O‘zbekiston Respublikasi Davlat statistika qo‘mitasi ma’lumotlariga tayanib aytilmoqda. O‘tgan yilning shu davriga nisbatan sayohat qilganlar soni 574,1 ming kishiga yoki 26,4 foizga oshgan.
Tahlillar shuni ko‘rsatadiki, ko‘pchilik sayohatchilar yaqin xorijiy davlatlarni tanlagan. Ushbu besh oy davomida O‘zbekiston fuqarolarining chet elga chiqish ko‘rsatkichlari quyidagicha: Qirg‘izistonga 1 189 793 kishi, Tojikistonga 501 657 kishi, Qozog‘istonga 468 208 kishi, Saudiya Arabistoniga 145 262 kishi, Rossiyaga 124 829 kishi, Turkiyaga 88 648 kishi, BAAga 71 352 kishi, Misrga 30 479 kishi, Tailandga 16 555 kishi, Vetnamga 15 802 kishi va boshqa davlatlarga jami 93 253 kishi sayohat qilgan.
Bu ma’lumotlar O‘zbekiston fuqarolarining asosan qo‘shni va yaqin xorij davlatlariga ko‘proq sayohat qilishini ko‘rsatmoqda. Sayohatlarning oshishi mamlakat fuqarolarining xorijga chiqish imkoniyatlari kengaygani va sayohatga bo‘lgan qiziqishning ortganidan dalolat beradi.

В начале 2025 года поездки за границу увеличились
С января по май 2025 года более 2,7 миллиона граждан Узбекистана совершили поездки за границу. Об этом сообщает Upl.uz.
Эта информация основана на данных Государственного комитета статистики Республики Узбекистан. По сравнению с аналогичным периодом прошлого года количество путешествующих увеличилось на 574,1 тысячи человек или на 26,4 процента.
Анализ показывает, что большинство путешественников выбрали близлежащие зарубежные страны. В течение этих пяти месяцев показатели выездов граждан Узбекистана за границу следующие: в Кыргызстан — 1 189 793 человека, в Таджикистан — 501 657 человек, в Казахстан — 468 208 человек, в Саудовскую Аравию — 145 262 человека, в Россию — 124 829 человек, в Турцию — 88 648 человек, в ОАЭ — 71 352 человека, в Египет — 30 479 человек, в Таиланд — 16 555 человек, во Вьетнам — 15 802 человека и в другие страны в сумме 93 253 человека.
Эти данные показывают, что граждане Узбекистана в основном совершают больше поездок в соседние и близлежащие зарубежные страны. Увеличение поездок свидетельствует о расширении возможностей граждан страны для выезда за границу и о возрастании интереса к путешествиям.