BMTda “Yangi O‘zbekiston” kitobi taqdimoti bo‘lib o‘tdi
Nyu-York shahridagi BMT Bosh qarorgohida O‘zbekiston taraqqiyotiga bag‘ishlangan muhim tadbir o‘tkazildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Tadbirda “Yangi O‘zbekiston: Shavkat Mirziyoyev yo‘li” nomli asarning taqdimoti bo‘lib o‘tdi. Ushbu marosim xalqaro hamjamiyat e’tiborini tortdi va unda yuzga yaqin nufuzli mehmonlar, jumladan BMT rahbariyati vakillari, turli davlatlar diplomatlari, xalqaro tashkilotlar hamda ommaviy axborot vositalari xodimlari ishtirok etdi.
Taqdimot davomida ishtirokchilar kitob orqali mamlakatimizda so‘nggi yillarda amalga oshirilgan keng ko‘lamli islohotlar, ularning mazmuni va natijalari bilan yaqindan tanishdilar. Asarda siyosiy, iqtisodiy va ijtimoiy sohalardagi o‘zgarishlar, demokratik jarayonlarni chuqurlashtirish, inson huquqlarini himoya qilish, iqtisodiyotni erkinlashtirish hamda jahon hamjamiyati bilan hamkorlikni rivojlantirish kabi muhim masalalar batafsil yoritilgan.
Ma’ruzachilar ta’kidlaganidek, “Yangi O‘zbekiston” g‘oyasi nafaqat mamlakat ichki hayotida, balki mintaqaviy va xalqaro maydonda ham katta ahamiyatga ega. Ushbu yo‘nalishdagi sa’y-harakatlar davlat va jamiyatning barcha sohalarini qamrab olgan.
Ayniqsa, xalq bilan ochiq muloqot o‘rnatish, davlat idoralarining shaffofligi va hisobdorligini ta’minlash borasidagi ishlar alohida e’tirof etildi. Bu esa mamlakatimizning barqaror taraqqiyoti yo‘lida muhim qadam hisoblanadi.

В ООН состоялась презентация книги «Новый Узбекистан»
В штаб-квартире ООН в Нью-Йорке прошло важное мероприятие, посвящённое развитию Узбекистана. Об этом сообщил Zamin.uz.
На мероприятии состоялась презентация произведения под названием «Новый Узбекистан: путь Шавката Мирзиёева». Эта церемония привлекла внимание международного сообщества, в ней приняли участие около ста уважаемых гостей, включая представителей руководства ООН, дипломатов различных стран, международных организаций и сотрудников средств массовой информации.
В ходе презентации участники подробно ознакомились с масштабными реформами, проведёнными в нашей стране за последние годы, их содержанием и результатами через призму книги. В произведении подробно освещаются изменения в политической, экономической и социальной сферах, углубление демократических процессов, защита прав человека, либерализация экономики, а также развитие сотрудничества с мировым сообществом.
Как отметили докладчики, идея «Нового Узбекистана» имеет большое значение не только во внутренней жизни страны, но и на региональном и международном уровнях. Усилия в этом направлении охватывают все сферы государства и общества.
Особое признание было выражено работе по установлению открытого диалога с народом, обеспечению прозрачности и подотчётности государственных органов. Это является важным шагом на пути устойчивого развития нашей страны.