Kianu Rivzning o‘g‘irlangan buyumlari qaytarildi
Ushbu buyumlar bir yil o‘tib, 2024 yil dekabr oyida Chilining Santyago shahri sharqiy qismida topildi. Shu vaqt davomida ushbu o‘g‘irlikka aloqador deb gumon qilingan shaxs ham qo‘lga olindi.
Tergov ma’lumotlariga ko‘ra, mazkur o‘g‘irlik xalqaro miqyosda faoliyat yurituvchi va hujum hamda talonchiliklarni amalga oshiruvchi "Janubiy Amerika guruhlari" deb ataluvchi jinoiy tuzilmalar tomonidan sodir etilgan. Ushbu guruhlar mamlakatlar o‘rtasida harakatlanib, jinoyatlarni amalga oshiradi.
Los-Anjeles politsiyasi boshlig‘i Jim Makdonnellning so‘zlariga ko‘ra, buyumlarning muvaffaqiyatli qaytarilishi bunday jinoiy guruhlar ta’qib qilinishining muqarrarligi haqida kuchli signal beradi. FQBning Los-Anjelesdagi bo‘limi rahbari Akil Devis esa bu ishni xalqaro hamkorlikning ajoyib namunasi sifatida baholadi.
U FQB, Chili politsiyasi va Los-Anjeles politsiyasi o‘rtasidagi muvaffaqiyatli hamkorlikni alohida ta’kidladi. Kianu Rivz esa o‘z minnatdorchiligini qo‘lyozma xat orqali bildirdi.
Aktyor AQSH va Chili huquq-tartibot organlari xodimlariga ularning fidoyiligi, professionalligi va xalqaro miqyosdagi samarali hamkorligi uchun rahmat aytdi. Ma’lum qilinishicha, o‘g‘irlik sodir etilgan vaqtda aktyor uyda bo‘lmagan.

Кража вещей Киану Ривза возвращена
В декабре 2023 года Федеральное бюро расследований США (ФБР) и правоохранительные органы Чили совместно вернули актеру Киану Ривзу ценные вещи, украденные из его дома в Лос-Анджелесе. Об этом сообщает Zamin.uz.
Эти вещи были найдены спустя год, в декабре 2024 года, в восточной части города Сантьяго, Чили. За это время был задержан подозреваемый, связанный с этим преступлением.
По данным следствия, данная кража была совершена международными преступными группировками, известными как «Южноамериканские группы», которые занимаются нападениями и грабежами. Эти группы перемещаются между странами и совершают преступления.
По словам начальника полиции Лос-Анджелеса Джима Макдоннелла, успешное возвращение вещей является сильным сигналом о неизбежности преследования таких преступных группировок. Руководитель отделения ФБР в Лос-Анджелесе Акил Дэвис оценил это дело как отличный пример международного сотрудничества.
Он особо подчеркнул успешное взаимодействие между ФБР, полицией Чили и полицией Лос-Анджелеса. Киану Ривз выразил свою благодарность в рукописном письме.
Актер поблагодарил сотрудников правоохранительных органов США и Чили за их преданность, профессионализм и эффективное международное сотрудничество. Сообщается, что во время совершения кражи актер не находился дома.