Bu haqda uning yaqin hamkasbi va rejissyor Deyv Bossert rasmiy ma’lumot berdi. Deyv Bossert ijtimoiy tarmoqlarda qoldirgan xotirasida Allersning o‘limi uni chuqur qayg‘uga solganini ta’kidladi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, ular yaqin vaqtgacha aloqada bo‘lib turgan, Allers esa hayotining so‘nggi kunlarida Misr bo‘ylab sayohat qilgan. Shu sababli bu yo‘qotish kutilmagan va og‘ir bo‘lib qabul qilingan.
Bossert o‘z do‘stini iste’dodli rassom, chuqur fikrlovchi ijodkor va “Disney” animatsiyasini yangi bosqichga olib chiqqan muhim shaxs sifatida esladi. Uning aytishicha, Rojer Allers “Disney”ning qayta tiklanish davrida muhim rol o‘ynagan ijodkorlardan biri bo‘lgan.
Rojer Allers rejissyor Rob Minkoff bilan birgalikda 1994 yilda “Qirol sher” multfilmini suratga olgan. Ushbu asar nafaqat studiya tarixidagi, balki jahon animatsiyasidagi eng muvaffaqiyatli loyihalardan biri sifatida tan olingan.
Multfilm jahon bo‘ylab 771 million dollar daromad keltirgan. 2019 yilda esa uning remeyk versiyasi butun dunyo bo‘ylab 1,6 milliard dollar yig‘ib, eng ko‘p daromad keltirgan filmlar qatoridan joy olgan.
Allers o‘z faoliyatida boshqa ko‘plab mashhur animatsion loyihalarda ham ishtirok etgan. Jumladan, “Aladdin”, “Suv parisi”, “Sohibjamol va mahluq”, “Ov mavsumi” hamda “Oliver va kompaniya” kabi asarlar yaratishda ham uning hissasi katta bo‘lgan.

Режиссёр «Короля льва» Роджер Аллерс скончался
Один из режиссёров, участвовавших в создании одного из известных анимационных проектов компании «Disney» — мультфильма «Король лев», Роджер Аллерс скончался в возрасте 76 лет. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом официально сообщил его близкий коллега и режиссёр Дейв Боссерт. В своей памяти, оставленной в социальных сетях, Дейв Боссерт отметил, что смерть Аллерса глубоко его опечалила.
По его словам, они поддерживали связь до недавнего времени, а Аллерс в последние дни своей жизни путешествовал по Египту. Поэтому эта потеря была неожиданной и тяжелой.
Боссерт вспомнил своего друга как талантливого художника, глубокого мыслителя и важную личность, которая вывела анимацию «Disney» на новый уровень. По его словам, Роджер Аллерс был одним из творцов, сыгравших важную роль в период возрождения «Disney».
Роджер Аллерс вместе с режиссёром Робом Минкоффом в 1994 году снял мультфильм «Король лев». Это произведение признано одним из самых успешных проектов не только в истории студии, но и в мировой анимации.
Мультфильм принес доход в 771 миллион долларов по всему миру. В 2019 году его ремейк собрал 1,6 миллиарда долларов по всему миру, став одним из самых кассовых фильмов.
Аллерс также принимал участие во многих других известных анимационных проектах. В частности, он внес значительный вклад в создание таких произведений, как «Аладдин», «Русалочка», «Красавица и чудовище», «Сезон охоты» и «Оливер и компания».
Мир анимации потерял ещё одного великого творца. Богатое творческое наследие Роджера Аллерса ещё долго будет занимать место в сердцах зрителей.