Ushbu bitimning qiymati 11,7–12,7 trillion so‘m atrofida baholanmoqda (dollar kursiga qarab). Mazkur kelishuv blogerning kelajakdagi daromad modelida sezilarli o‘zgarishlar yuz berishini anglatadi.
Kelishuvga ko‘ra, xaridor tomon keyingi uch yil davomida Habi Leymning dunyo bo‘ylab daromad keltiradigan barcha yo‘nalishlariga eksklyuziv huquq oladi. Bu yo‘nalishlarga reklama, litsenziyalash, brend ostidagi mahsulotlar savdosi va boshqa monetizatsiya imkoniyatlari kiradi.
Ushbu jarayonlar yagona tizim orqali boshqarilishi rejalashtirilgan. Natijada, Habi Leymning daromadi endi alohida reklama shartnomalaridan emas, balki uning nomi asosida yaratilgan biznesning umumiy muvaffaqiyatiga bog‘liq bo‘ladi.
Bitimning yana bir diqqatga sazovor jihati shundaki, Habi Leym sun’iy intellektga asoslangan “raqamli egizak” yaratishga rozilik bergan. Ushbu raqamli model uning yuzi, ovozi va harakatlarini takrorlay oladi.
Bu “raqamli egizak” turli tillarda efirga chiqishi, kontent yaratishi va tijorat faoliyatida qatnashishi mumkin bo‘ladi. Kompaniya bu yondashuvni kontent va elektron tijoratni global miqyosda uyg‘unlashtiruvchi innovatsion model sifatida baholamoqda.

Продал свою долю в компании Habi Leym за 975 млн долларов
Один из самых популярных блогеров платформы TikTok, Хаби Лейм с 270 миллионами подписчиков, продал часть своей доли в компании «Step Distinctive Limited» американской компании «Rich Sparkle Holdings» за 975 миллионов долларов. Об этом сообщает Zamin.uz.
Стоимость этой сделки оценивается примерно в 11,7–12,7 триллионов сумов (в зависимости от курса доллара). Эта сделка означает значительные изменения в модели будущих доходов блогера.
Согласно соглашению, покупатель получит эксклюзивные права на все направления, приносящие доход Хаби Лейму по всему миру, на следующие три года. Эти направления включают рекламу, лицензирование, продажу продукции под брендом и другие возможности монетизации.
Эти процессы планируется управлять через единую систему. В результате доход Хаби Лейма теперь будет зависеть не от отдельных рекламных контрактов, а от общего успеха бизнеса, созданного на его имени.
Еще одним примечательным аспектом сделки является то, что Хаби Лейм согласился на создание искусственного интеллекта — «цифрового двойника». Эта цифровая модель сможет воспроизводить его лицо, голос и движения.
Этот «цифровой двойник» сможет выступать на разных языках, создавать контент и участвовать в коммерческой деятельности. Компания рассматривает этот подход как инновационную модель, объединяющую контент и электронную коммерцию в глобальном масштабе.