Xitoy Xalq Respublikasi prezidenti Si Tszinpin O‘zbekiston prezidenti Shavkat Mirziyoyevni tug‘ilgan kuni bilan samimiy tabrikladi va uni Shanxay hamkorlik tashkiloti sammitiga taklif qildi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu taklif va tabriknoma matni O‘zbekiston prezidenti matbuot xizmati tomonidan e’lon qilindi. Shanxay hamkorlik tashkiloti sammiti 31 avgust kuni Tyanjin shahrida boshlanadi.
Shuningdek, sentyabr oyining boshida Xitoy Yaponiya ustidan G‘alabaning 80 yilligini nishonlaydi. Si Tszinpin Mirziyoyevni ushbu muhim tadbirlarda ishtirok etishga taklif qildi.
Xitoy rahbari O‘zbekiston prezidentiga mustahkam sog‘liq va farovonlik tiladi. Shuningdek, u qo‘shni davlatlar o‘rtasidagi hamkorlikni yanada rivojlantirishga katta e’tibor qaratilayotgani haqida ta’kid qildi.
Si Tszinpin ikki mamlakat rahbarlari o‘rtasidagi samarali ishbilarmonlik aloqalari va shaxsiy do‘stlik munosabatlarini alohida qayd etdi. Bu hamkorlik mintaqaviy barqarorlik va taraqqiyot uchun muhim ahamiyatga ega ekanligi ta’kidlandi.
Ushbu tadbirlar ikki davlat o‘rtasidagi munosabatlarni mustahkamlashda yangi imkoniyatlar yaratadi. Shavkat Mirziyoyevning taklifga javobi va ishtiroki O‘zbekiston va Xitoy o‘rtasidagi do‘stona aloqalarni yanada rivojlantirishga xizmat qiladi.

Си Цзиньпин пригласил Мирзиёева на саммит Шанхая
Президент Китайской Народной Республики Си Цзиньпин искренне поздравил президента Узбекистана Шавката Мирзиёева с днем рождения и пригласил его на саммит Шанхайской организации сотрудничества. Об этом сообщает Zamin.uz.
Данный текст поздравления и приглашения был опубликован пресс-службой президента Узбекистана. Саммит Шанхайской организации сотрудничества начнется 31 августа в городе Тяньцзинь.
Кроме того, в начале сентября Китай отметит 80-летие Победы над Японией. Си Цзиньпин пригласил Мирзиёева участвовать в этих важных мероприятиях.
Китайский лидер пожелал президенту Узбекистана крепкого здоровья и благополучия. Также он отметил, что уделяется большое внимание дальнейшему развитию сотрудничества между соседними государствами.
Си Цзиньпин особо подчеркнул эффективные деловые связи и личные дружеские отношения между лидерами двух стран. Это сотрудничество имеет важное значение для региональной стабильности и развития.
Эти мероприятия создадут новые возможности для укрепления отношений между двумя государствами. Ответ Шавката Мирзиёева на приглашение и его участие будут способствовать дальнейшему развитию дружеских связей между Узбекистаном и Китаем.