O‘zbekistonda liftlar yiliga bir marta tekshiriladi
O‘zbekistonda barcha binolar va inshootlarda o‘rnatilgan liftlar endilikda yiliga kamida bir marta texnik ko‘rikdan o‘tkazilishi majburiy hisoblanadi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu talab fuqarolarning xavfsizligini ta’minlash hamda liftlarning texnik holatini doimiy nazorat qilish maqsadida joriy etildi. Hukumat qaroriga muvofiq, doimiy foydalanilayotgan liftlar har 12 oyda maxsus sertifikatsiyalangan tashkilotlar tomonidan batafsil tekshiruvdan o‘tadi.
Yangi o‘rnatilgan yoki foydalanishga topshirilgan liftlar esa pudratchining arizasiga binoan 10 ish kuni ichida mutaxassislar tomonidan ko‘zdan kechiriladi va holati bo‘yicha xulosa taqdim etiladi. Tekshiruv yakunida liftlarga to‘rt xil rangdagi maxsus yorliqlar beriladi.
Yashil yorliq liftning to‘liq foydalanishga yaroqli ekanini bildiradi. Moviy yorliq ayrim nosozliklar mavjudligini ko‘rsatadi.
Qizil yorliq esa lift xavfli holatda ekanini va undan foydalanish taqiqlanganini anglatadi. Sariq yorliq liftda nosozlik borligi haqida ogohlantiradi.
Tegishli xizmatlar nazoratni kuchaytirib, ayniqsa qizil yorliqli liftlarni aniqlagach, ulardan foydalanish qat’iyan taqiqlanadi. Mutaxassislar fuqarolarga liftlardan foydalanishda xavfsizlik qoidalariga qat’iy rioya qilish va barcha ogohlantiruvchi belgilarga e’tibor berishni tavsiya qiladi.
Ushbu chora-tadbirlarning asosiy maqsadi odamlar hayoti va salomatligini himoya qilish hamda shahar infratuzilmasini zamonaviy standartlarga muvofiq rivojlantirishdir. Yangi tartibga ko‘ra, binolar va inshootlar egalari liftlarning texnik holatini muntazam ravishda nazorat qilib borishlari shart bo‘ladi.

В Узбекистане лифты проверяются раз в год
В Узбекистане все лифты, установленные в зданиях и сооружениях, теперь обязаны проходить технический осмотр как минимум раз в год. Об этом сообщает Zamin.uz.
Это требование введено с целью обеспечения безопасности граждан и постоянного контроля за техническим состоянием лифтов. Согласно решению правительства, лифты, находящиеся в постоянном использовании, будут проходить детальную проверку специализированными сертифицированными организациями каждые 12 месяцев.
Новые лифты или лифты, переданные в эксплуатацию, будут проверяться специалистами в течение 10 рабочих дней по заявке подрядчика, и будет предоставлено заключение о их состоянии. По итогам проверки лифтам будут выданы специальные ярлыки четырех цветов.
Зеленый ярлык указывает на полную пригодность лифта к эксплуатации. Синий ярлык показывает наличие некоторых неисправностей.
Красный ярлык означает, что лифт находится в опасном состоянии и его использование запрещено. Желтый ярлык предупреждает о наличии неисправностей в лифте.
Соответствующие службы усиливают контроль, и, особенно после выявления лифтов с красными ярлыками, их использование строго запрещается. Специалисты рекомендуют гражданам строго соблюдать правила безопасности при использовании лифтов и обращать внимание на все предупреждающие знаки.
Основная цель этих мероприятий — защита жизни и здоровья людей, а также развитие городской инфраструктуры в соответствии с современными стандартами. Согласно новым правилам, владельцы зданий и сооружений обязаны регулярно контролировать техническое состояние лифтов.