O‘zbekistonda yangi suv kodeksi qabul qilindi
O‘zbekiston Respublikasida suv resurslarini muhofaza qilish va ulardan samarali foydalanishni tartibga soluvchi yangi huquqiy hujjat qabul qilindi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
2025 yil 30 iyulda 1076-sonli qonun bilan tasdiqlangan “Suv kodeksi” mamlakatda suv, suv obyektlari va suv fondi yerlaridan foydalanish munosabatlarini tizimli ravishda boshqarishga qaratilgan. Ushbu kodeksda suv milliy boylik sifatida tan olinib, undan oqilona va maqsadli foydalanish, shuningdek davlat tomonidan qo‘shimcha himoya choralari ko‘rilishi belgilandi.
Kodeks suvdan foydalanishni ikki asosiy turga ajratadi: umumiy va maxsus foydalanish. Umumiy foydalanishga ichimlik va maishiy ehtiyojlar uchun suv olish, cho‘milish, chorva mollarini sug‘orish hamda sport yoki havaskorlik maqsadida baliq ovlash kiradi.
Bu turdagi foydalanishlar ruxsat va cheklovlarsiz amalga oshiriladi. Maxsus foydalanish esa faqat kodeksda ko‘rsatilgan hollarda va maxsus ruxsatnoma asosida ruxsat etiladi.
Suv obyektlari yer usti va yer osti suv obyektlari hamda transchegaraviy suvlar sifatida tasniflanadi. Transchegaraviy suvlar O‘zbekiston hududida joylashgan va davlat chegaralarini kesib o‘tadigan suvlardir.
Suv resurslarini samarali boshqarish uchun respublika va havza darajasida suv kengashlari tashkil etiladi, shuningdek, Vazirlar Mahkamasi huzurida Respublika suv kengashi faoliyat yuritadi. Kodeksda suv obyektlaridan foydalanish doimiy, vaqtincha yoki davlat-xususiy sheriklik asosida bo‘lishi mumkin.
Vaqtinchalik foydalanish muddati kamida uch yil, ko‘pi bilan 49 yildan oshmasligi belgilangan. Yangi hujjatda suv servituti tushunchasi ham joriy etildi.
Bu fuqarolar va transport vositalarining o‘tishi, hayvonlarni sug‘orish va haydash hamda sohil hududlaridan erkin foydalanishni ta’minlashga qaratilgan bo‘lib, servitutlar ommaviy yoki xususiy shaklda bo‘lishi mumkin. “Suv kodeksi” rasmiy e’lon qilinganidan keyin uch oy o‘tib to‘liq kuchga kiradi.
Ushbu yangi tartib suv resurslarini boshqarishda zamonaviy yondashuvlarni joriy etish va jamoatchilik ishtirokini oshirishga xizmat qiladi. Mutaxassislar va ekspertlar yangi kodeksning suvdan oqilona foydalanish, uni muhofaza qilish hamda ekotizim barqarorligini ta’minlashda muhim rol o‘ynashini ta’kidlashmoqda.

В Узбекистане принят новый водный кодекс
В Республике Узбекистан принят новый правовой документ, регулирующий охрану водных ресурсов и их эффективное использование. Об этом сообщает Zamin.uz.
30 июля 2025 года был утвержден закон под номером 1076 "Водный кодекс", который направлен на системное управление отношениями по использованию воды, водных объектов и земель водного фонда в стране. В данном кодексе вода признается национальным богатством, и определяются разумное и целевое использование, а также дополнительные меры защиты со стороны государства.
Кодекс делит использование воды на два основных типа: общее и специальное использование. К общему использованию относится получение воды для питьевых и бытовых нужд, купание, полив скота, а также рыбалка в спортивных или любительских целях.
Эти виды использования осуществляются без разрешений и ограничений. Специальное использование разрешается только в случаях, указанных в кодексе, и на основании специального разрешения.
Водные объекты классифицируются как поверхностные и подземные водные объекты, а также трансграничные воды. Трансграничные воды — это воды, расположенные на территории Узбекистана и пересекающие государственные границы.
Для эффективного управления водными ресурсами будут созданы водные советы на республиканском и бассейновом уровнях, а также будет действовать Республиканский водный совет при Кабинете Министров. В кодексе указано, что использование водных объектов может быть постоянным, временным или на основе государственно-частного партнерства.
Срок временного использования установлен не менее трех лет и не более 49 лет. В новом документе также введено понятие водного сервитута.
Это направлено на обеспечение прохода граждан и транспортных средств, поения и перегонки животных, а также свободного использования прибрежных территорий, при этом сервитуты могут быть как общественными, так и частными. "Водный кодекс" вступит в полную силу через три месяца после его официального опубликования.
Этот новый порядок направлен на внедрение современных подходов в управлении водными ресурсами и повышение участия общественности. Специалисты и эксперты подчеркивают, что новый кодекс сыграет важную роль в разумном использовании воды, ее охране и обеспечении устойчивости экосистем.