Pedagoglar maoshi 2025 yilda 10 foiz oshiriladi
2025 yil 1 avgustdan boshlab O‘zbekistonda pedagoglarning oylik maoshi 10 foizga oshiriladi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda Prezidentning 2025 yil 2 iyundagi PF-91-son farmonida belgilangan. Farmonga muvofiq, budjet tashkilotlari xodimlarining ish haqi umumiy ravishda ko‘tarildi va maktabdagi turli lavozimlarga mos yangi maosh miqdorlari tasdiqlandi.
Masalan, maktab direktorlari oylik maoshi 5 166 485 so‘mdan boshlab, o‘quvchilar soniga qarab 6 187 933 so‘mgacha yetadi. Direktorlarning o‘rinbosarlari esa 4 825 345 so‘mdan 5 849 691 so‘mgacha maosh oladi.
Xo‘jalik ishlari bo‘yicha direktor o‘rinbosarining oyligi 1 957 858 so‘mdan boshlanib, 2 515 091 so‘mgacha oshirildi. Psixologlarning oyligi ham 3 356 916 so‘mdan 4 072 508 so‘mgacha ko‘tarildi.
O‘rta maxsus ma’lumotga ega o‘qituvchilarning maoshi 3 468 585 so‘m, oliy ma’lumotlilar uchun esa 3 729 906 so‘m miqdorida belgilandi. Eng yuqori toifaga ega oliy ma’lumotli o‘qituvchilarning oyliklari 5 142 053 so‘mga yetdi.
Shuningdek, kadrlar bo‘yicha menejerlar uchun oylik 1 758 372 so‘m qilib belgilangan. Kutubxona mudirlarining oyliklari esa malakasiga qarab farq qiladi: o‘rta maxsus ma’lumotli kutubxona mudirlari 2 349 447 so‘m, oliy ma’lumotlilar esa 2 563 442 so‘m maosh oladi.
Bu oyliklar pedagoglarning moddiy ahvolini yaxshilashga qaratilgan va ularning mehnatiga munosib rag‘bat sifatida qaraladi (manba: Prezident farmoni PF-91, 2025 yil 2 iyun).

Заработная плата педагогов будет увеличена на 10 процентов в 2025 году
С 1 августа 2025 года в Узбекистане зарплата педагогов увеличится на 10 процентов. Об этом сообщает Zamin.uz.
Это указано в указе Президента от 2 июня 2025 года номер PF-91. Согласно указу, зарплата работников бюджетных организаций была в целом повышена, и утверждены новые размеры зарплат для различных должностей в школе.
Например, зарплата директоров школ начинается с 5 166 485 сумов и может достигать 6 187 933 сумов в зависимости от количества учеников. Заместители директоров получают от 4 825 345 сумов до 5 849 691 сумов.
Зарплата заместителя директора по хозяйственным вопросам начинается с 1 957 858 сумов и увеличивается до 2 515 091 сумов. Зарплата психологов также увеличилась с 3 356 916 сумов до 4 072 508 сумов.
Зарплата учителей со средним специальным образованием составляет 3 468 585 сумов, а для высшего образования — 3 729 906 сумов. Зарплаты учителей с высшим образованием и высшей квалификацией достигли 5 142 053 сумов.
Кроме того, для менеджеров по кадрам зарплата установлена на уровне 1 758 372 сумов. Зарплаты заведующих библиотеками варьируются в зависимости от квалификации: заведующие библиотеками со средним специальным образованием получают 2 349 447 сумов, а с высшим образованием — 2 563 442 сумов.
Эти зарплаты направлены на улучшение материального положения педагогов и рассматриваются как достойное вознаграждение за их труд (источник: Указ Президента PF-91, 2 июня 2025 года).