2025 yildan ijara to‘lovlarining minimal stavkalari belgilandi
2025 yil 1 yanvardan boshlab O‘zbekistonda turar joy va noturar binolarni ijaraga berishda eng kam ijara to‘lovi miqdori belgilandi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu me’yorlar 2025 yil davlat budjeti to‘g‘risidagi qonunda o‘z ifodasini topdi. Hukumat tomonidan joriy etilgan yangi tartib soliq yuklamalarini oshkor qilish, ijara munosabatlarini rasmiylashtirish va davlat daromadlarini tartibga solish maqsadida qabul qilindi.
Endilikda jismoniy va yuridik shaxslar ijara shartnomalarini belgilangan minimal stavkalarga muvofiq rasmiylashtirishlari shart bo‘ladi. Turar joylarni ijaraga berishda hududga qarab 1 kvadrat metr uchun oylik minimal to‘lov miqdori quyidagicha belgilandi: Toshkent shahrida 28 000 so‘m, Nukus shahri va viloyat markazlarida 13 500 so‘m, boshqa aholi punktlarida esa 5 500 so‘m.
Noturar binolarni ijara uchun esa Toshkentda 45 000 so‘mdan, Nukus va viloyat markazlarida 26 500 so‘mdan, boshqa hududlarda esa 11 000 so‘mdan kam bo‘lmagan stavka qo‘yildi. Ushbu tartiblar nafaqat ijara munosabatlarini shaffoflashtiradi, balki davlat budjetiga barqaror tushum manbaini yaratishda muhim ahamiyatga ega.
Shuningdek, ijarachilar va mulk egalari o‘rtasidagi huquqiy munosabatlarni mustahkamlashga xizmat qiladi. Ekspertlar fikricha, yangi stavkalar hududlarning iqtisodiy sharoitlari, talab va infratuzilma darajasini hisobga olgan holda aniqlangan.

С 2025 года установлены минимальные ставки арендной платы
С 1 января 2025 года в Узбекистане установлен минимальный размер арендной платы за жилые и нежилые помещения. Об этом сообщает Zamin.uz.
Данные нормы нашли свое отражение в законе о государственном бюджете на 2025 год. Новый порядок, введенный правительством, был принят с целью раскрытия налоговой нагрузки, оформления арендных отношений и регулирования государственных доходов.
Теперь физические и юридические лица обязаны оформлять арендные договоры в соответствии с установленными минимальными ставками. При аренде жилых помещений минимальный месячный платеж за 1 квадратный метр установлен в зависимости от региона: в Ташкенте — 28 000 сум, в Нукусе и областных центрах — 13 500 сум, в других населенных пунктах — 5 500 сум.
Для нежилых помещений ставка аренды установлена не менее 45 000 сум в Ташкенте, 26 500 сум в Нукусе и областных центрах, а в других регионах — не менее 11 000 сум. Эти меры не только сделают арендные отношения более прозрачными, но и имеют важное значение для создания стабильного источника поступлений в государственный бюджет.
Кроме того, они способствуют укреплению правовых отношений между арендаторами и собственниками. По мнению экспертов, новые ставки определены с учетом экономических условий регионов, спроса и уровня инфраструктуры.
Поэтому всем арендодателям с 2025 года необходимо оформлять договоры, соблюдая установленные минимальные ставки. Источник: zamin.uz