2025 yilda 41 mingdan ortiq ayol himoyalandi
2025 yil boshidan buyon O‘zbekistonda zo‘ravonlikdan jabrlangan ayollar uchun jami 41 051 ta himoya orderi berildi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda Ijtimoiy himoya milliy agentligi ma’lum qildi. Himoya orderlari ayollarni turli tahdid va zo‘ravonliklardan huquqiy jihatdan himoya qilish uchun rasmiylashtirilgan.
Ushbu orderlar orqali ularga nisbatan noqonuniy xatti-harakatlarning oldi olinadi va himoya kafolati yaratiladi. Shuningdek, 512 nafar ayol va ularning 709 nafar farzandi reabilitatsiya va moslashish markazlariga joylashtirildi.
Bu markazlarda ularga psixologik, ijtimoiy hamda huquqiy yordam ko‘rsatilmoqda. Bundan tashqari, «Inson» ijtimoiy xizmat markazlari orqali 11 914 nafar ayol kunduzgi xizmatlardan foydalangan.
Boshlang‘ich yordam nuqtalaridan esa 4 006 nafar ayol foydalanishga muvaffaq bo‘ldi. Ushbu choralar zo‘ravonlik qurbonlariga ko‘mak berish va ularni jamiyatga qayta moslashtirishda muhim ahamiyatga ega.

В 2025 году были защищены более 41 тысячи женщин
С начала 2025 года в Узбекистане было выдано 41 051 защитный ордер для женщин, пострадавших от насилия. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщило Национальное агентство социальной защиты. Защитные ордера оформлены для юридической защиты женщин от различных угроз и насилия.
С помощью этих ордеров предотвращаются незаконные действия в отношении них и создается гарантия защиты. Также 512 женщин и 709 их детей были размещены в центрах реабилитации и адаптации.
В этих центрах им оказывается психологическая, социальная и юридическая помощь. Кроме того, через социальные службы «Человек» 11 914 женщин воспользовались дневными услугами.
С пунктов первой помощи смогли воспользоваться 4 006 женщин. Эти меры имеют важное значение для помощи жертвам насилия и их реинтеграции в общество.