O‘zbekistonliklar eng ko‘p Qirg‘izistonga sayohat qilmoqda
O‘zbekistonlik turistlar qaysi mamlakatlarga eng ko‘p safar qilganligi haqida Milliy statistika qo‘mitasi ma’lumot berdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
2025 yilning yanvar-iyun oylarida jami 3 million 500 ming nafar O‘zbekiston fuqarosi turizm maqsadida xorijiy davlatlarga chiqdi. Bu ko‘rsatkich o‘tgan yilning shu davriga nisbatan 810 ming nafarga yoki 29,7 foizga ko‘pdir.
Eng ko‘p sayohat qilingan mamlakatlar qatorida Qirg‘iziston birinchi o‘rinda turib, bu yerga 1 million 527 mingdan ortiq turist borgan. Keyingi o‘rinlarda Qozog‘iston (664 ming), Tojikiston (631 ming), Rossiya (230 ming) va Saudiya Arabistoni (145 ming) joylashgan.
Shuningdek, Turkiya, Birlashgan Arab Amirliklari, Misr, Tailand va Vetnam kabi davlatlarga ham ko‘plab sayyohlar yo‘l olgan. Bu ma’lumotlar shuni ko‘rsatadiki, O‘zbekistonliklar asosan qo‘shni mamlakatlarga hamda diniy va sayyohlik maqsadida mashhur joylarga borishni afzal ko‘rmoqda.

Узбекистанцы чаще всего путешествуют в Кыргызстан
Узбекистанская туристическая статистика о том, в какие страны граждане страны чаще всего совершают поездки, была представлена Национальным статистическим комитетом. Об этом сообщает Zamin.uz.
В период с января по июнь 2025 года 3 миллиона 500 тысяч граждан Узбекистана выехали за границу с туристическими целями. Этот показатель на 810 тысяч человек или 29,7 процента больше по сравнению с аналогичным периодом прошлого года.
Среди стран, куда было совершено наибольшее количество поездок, Кыргызстан занимает первое место, куда приехало более 1 миллиона 527 тысяч туристов. На следующих местах расположились Казахстан (664 тысячи), Таджикистан (631 тысяча), Россия (230 тысяч) и Саудовская Аравия (145 тысяч).
Также много туристов отправилось в такие страны, как Турция, Объединенные Арабские Эмираты, Египет, Таиланд и Вьетнам. Эти данные показывают, что узбекистанцы в основном предпочитают путешествовать в соседние страны, а также в известные места с религиозными и туристическими целями.