Toshkent aeroportida favqulodda mashg‘ulotlar o‘tkazildi
Toshkent viloyatida havo transporti bilan bog‘liq favqulodda vaziyatlarni bartaraf etish bo‘yicha keng ko‘lamli amaliy mashg‘ulotlar o‘tkazildi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu tadbirda Favqulodda vaziyatlar, Mudofaa, Ichki ishlar, Milliy gvardiya, Sog‘liqni saqlash vazirliklari hamda “O‘zbekiston aeroportlari” kompaniyasi kabi bir qator davlat idoralari ishtirok etdi. Mashg‘ulotlar O‘rtachirchiq tumanidagi Mudofaa vazirligi desantchilar tayyorgarlik markazida tashkil etildi.
Amaliyot aviatsiyadagi yirik halokat ssenariysi asosida o‘tkazildi. Ssenariyga ko‘ra, yo‘lovchi samolyoti qo‘nishga yaqinlashganda boshqaruv markazi bilan aloqa uzilib qoladi.
Natijada, samolyot aeroport yaqinida qulashi va kuchli yong‘in kelib chiqishi tasvirlangan. Mashg‘ulot davomida dispetcherlar favqulodda holat to‘g‘risida aeroport avariya-qutqaruv xizmatiga xabar beradi va ular tegishli idoralarni ogohlantiradi.
Shundan so‘ng qutqaruv operatsiyasi boshlanadi. Jami 250 nafarga yaqin mutaxassis va 20 ta maxsus texnika ishtirok etdi.
Qutqaruvchilar va harbiylar yong‘inni o‘chirish, jarohatlanganlarni xavfsiz hududga evakuatsiya qilish, jabrlanganlarni saralash, birinchi tibbiy yordam ko‘rsatish hamda ularni shifoxonalarga yetkazish bo‘yicha amaliy ko‘nikmalarini sinovdan o‘tkazdilar. Shuningdek, bortdagi xavfli yuklarni xavfsiz tarzda tushirish bo‘yicha ham muvofiq harakat qilindi.
“O‘zbekiston aeroportlari” kompaniyasi ma’lumotiga ko‘ra, bunday mashg‘ulotlar yil davomida bir necha marta nafaqat aeroport ichida, balki uning atrofida ham tashkil etiladi. Bu amaliyotlar favqulodda vaziyatlarda idoralar o‘rtasidagi hamkorlik mexanizmlarini mustahkamlashga, xodimlarning tezkor va aniq qaror qabul qilish malakasini oshirishga qaratilgan.
Mashg‘ulotlar yakunida har bir bosqich tahlil qilinib, hamkorlikni yanada samarali qilish bo‘yicha tavsiyalar ishlab chiqildi. Mutaxassislarning fikricha, “Toshkent” aeroporti va unga aloqador bo‘linmalar haqiqiy favqulodda holat sodir bo‘lganda ham samarali va o‘z vaqtida harakat qila oladi.

В аэропорту Ташкента прошли экстренные учения
В Ташкентской области проведены масштабные практические учения по ликвидации чрезвычайных ситуаций, связанных с воздушным транспортом. Об этом сообщает Zamin.uz.
В данном мероприятии приняли участие ряд государственных учреждений, таких как Министерства по чрезвычайным ситуациям, Обороны, Внутренних дел, Национальной гвардии, Министерства здравоохранения, а также компания "Узбекистон аэропортлари". Учения были организованы в центре подготовки десантников Министерства обороны в районе Ортасирчик.
Практические занятия проводились на основе сценария крупной авиакатастрофы. Согласно сценарию, связь пассажирского самолета с центром управления прерывается при подходе к посадке.
В результате самолет описан как падающий рядом с аэропортом, что приводит к сильному возгоранию. В ходе учений диспетчеры сообщают аварийно-спасательной службе аэропорта о чрезвычайной ситуации и предупреждают соответствующие органы.
После этого начинается спасательная операция. В ней участвуют около 250 специалистов и 20 единиц специальной техники.
Спасатели и военные проверили свои практические навыки по тушению пожара, эвакуации пострадавших в безопасные зоны, сортировке пострадавших, оказанию первой медицинской помощи и доставке их в больницы. Также были предприняты соответствующие действия по безопасной выгрузке опасных грузов на борту.
По информации компании "Узбекистон аэропортлари", такие учения проводятся несколько раз в течение года не только внутри аэропорта, но и вокруг него. Эти практические занятия направлены на укрепление механизмов сотрудничества между учреждениями в чрезвычайных ситуациях, а также на повышение квалификации сотрудников в быстром и точном принятии решений.
По завершении учений был проанализирован каждый этап и разработаны рекомендации для более эффективного сотрудничества. По мнению специалистов, аэропорт "Ташкент" и связанные с ним подразделения смогут эффективно и своевременно действовать даже в случае реальной чрезвычайной ситуации.