Oliy ta’lim uchun soliq imtiyozlari kengaytirildi
O‘zbekistonda oliy ta’limga shartnoma to‘lovlari uchun beriladigan soliq imtiyozlari kengaytirildi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Endi farzandning yoshidan qat’i nazar, oliy ta’lim muassasasiga shartnoma asosida to‘lov qilgan fuqarolar daromad solig‘idan 12 foiz imtiyoz olishi mumkin. Ushbu yangi tartib Soliq kodeksining so‘nggi tahrirlariga muvofiq joriy etildi.
Yangi qoidalarga ko‘ra, fuqarolarning o‘zlari, farzandlari, shuningdek 26 yoshga to‘lmagan er-xotinlari uchun oliy va professional ta’limga to‘lanadigan to‘lovlari daromad solig‘idan ozod qilinadi. Bu o‘zgarish avvalgi tartiblarga nisbatan ko‘proq oilalarga ta’lim xarajatlarini kamaytirishda yordam beradi.
Ta’lim uchun to‘lovlar bo‘yicha soliq imtiyozi faqat ota-onalar va farzandlarga emas, balki yosh chegarasi 26 yoshdan oshmagan erlar va xotinlarga ham tegishli bo‘ladi. Bu esa oilalarning moliyaviy holatini yaxshilash va ta’lim olish imkoniyatlarini kengaytirishga xizmat qiladi.
Soliq kodeksidagi ushbu o‘zgarishlar ota-onalarning ta’lim uchun to‘lovlarini yengillashtirib, oilaviy byudjetga ijobiy ta’sir ko‘rsatadi. Shu bilan birga, mamlakatda ta’lim sohasining rivojlanishiga ham ijobiy hissa qo‘shishi kutilmoqda.

Налоговые льготы для высшего образования расширены
В Узбекистане расширены налоговые льготы на оплату по контракту за высшее образование. Об этом сообщает Zamin.uz.
Теперь граждане, оплачивающие обучение в высших учебных заведениях по контракту, могут получить налоговую льготу в размере 12% с подоходного налога вне зависимости от возраста ребенка. Этот новый порядок введен в соответствии с последними изменениями в Налоговом кодексе.
Согласно новым правилам, освобождение от подоходного налога распространяется на оплату высшего и профессионального образования гражданами для себя, своих детей, а также супругов, не достигших 26 лет. Это изменение поможет большему числу семей сократить расходы на образование по сравнению с предыдущими правилами.
Налоговая льгота на оплату образования распространяется не только на родителей и детей, но и на мужей и жен, не достигших возраста 26 лет. Это способствует улучшению финансового положения семей и расширению возможностей для получения образования.
Эти изменения в Налоговом кодексе облегчают оплату образования для родителей и положительно влияют на семейный бюджет. Кроме того, ожидается, что они внесут положительный вклад в развитие сферы образования в стране.