O‘zbek va qozoq diasporasi madaniy hamkorligi kuchaymoqda
Qozog‘iston Parlamenti Senati raisi Maulen Ashimbayevning ma’lum qilishicha, O‘zbekistonda 800 mingdan ortiq etnik qozoqlar istiqomat qiladi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda Kursiv nashri xabar berdi. U qo‘shni mamlakatdagi qozoq jamoasini qo‘llab-quvvatlash ishlari muntazam davom etayotganini ta’kidladi.
Shuningdek, Ashimbayev Qozog‘istonda 600 mingdan ziyod o‘zbek millatiga mansub fuqarolar yashashini qayd etdi. Ularning ona tilini o‘rganishi, madaniyatini rivojlantirish va an’analarini saqlab qolishga alohida e’tibor qaratilmoqda.
Qozog‘istonda o‘zbek tilida ta’lim beruvchi maktablar, teatrlar, adabiy doiralar va ommaviy axborot vositalari faoliyat yuritadi. O‘zbekistonda esa qozoq diasporasiga o‘xshash tarzda madaniy yordam ko‘rsatish tashkil etilgan bo‘lib, Respublika qozoq madaniy markazi faoliyat olib boradi.
Shuningdek, qozoq tilini o‘rganish va xalq an’analarini asrashga qaratilgan dasturlar ishlab chiqilmoqda. Bu ikki davlat o‘rtasidagi madaniy va til sohasidagi hamkorlik yanada mustahkamlanmoqda.

Укрепляется культурное сотрудничество узбекской и казахской диаспор
По сообщению председателя Сената Парламента Казахстана Маулена Ашимбаева, в Узбекистане проживает более 800 тысяч этнических казахов. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщает издание Kursiv. Он подчеркнул, что работа по поддержке казахской общины в соседней стране продолжается регулярно.
Кроме того, Ашимбаев отметил, что в Казахстане проживает более 600 тысяч граждан узбекской национальности. Особое внимание уделяется изучению их родного языка, развитию культуры и сохранению традиций.
В Казахстане действуют школы с обучением на узбекском языке, театры, литературные кружки и средства массовой информации. В Узбекистане, аналогично, организована культурная поддержка казахской диаспоры, функционирует Республиканский казахский культурный центр.
Также разрабатываются программы, направленные на изучение казахского языка и сохранение народных традиций. Культурное и языковое сотрудничество между двумя государствами укрепляется.