Qoraqalpog‘istonda artezan quduqlari uchun subsidiya beriladi
Qoraqalpog‘iston va Xorazm hududlarida ehtiyojmand oilalar uchun artezan quduq qazish va suv chiqarish uskunalarini o‘rnatishga davlat tomonidan subsidiya ajratiladi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu yangilik 2025-yil 1-iyuldan boshlab kuchga kiradi va ijtimoiy ro‘yxatda qayd etilgan muhtoj oilalar subsidiya olish huquqiga ega bo‘ladi. Davlat jami xarajatlarning 90 foizini qoplaydi, biroq bu mablag‘ 30 baravarlik bazaviy hisoblash miqdoridan oshmasligi kerak.
Hozirgi kunda 30 BHM taxminan 10 million 200 ming so‘mga teng. Yangi tizimda fuqarolarga naqd pul berish o‘rniga muammoni hal qilish uchun zarur ishlar uchun mablag‘ ajratiladi.
Bu orqali toza ichimlik suviga bo‘lgan talab samarali tarzda qondirilishi rejalashtirilmoqda. Ishlarni amalga oshiruvchi tadbirkorlar faqat maxsus reestrga kiritilgan bo‘lishi lozim.
Ular quduq qazish, nasos va filtr o‘rnatish ishlarini bajaradi. Reestr “Yagona ijtimoiy himoya tizimi” bilan uzviy bog‘langan.
Subsidiyani olish uchun bir qator shartlar mavjud. Barcha ishlar tasdiqlangan pudratchi tomonidan bajarilishi, mahallada uch tomonlama dalolatnoma tuzilishi zarur.
Ushbu hujjatda quduq qazilgani va uskuna o‘rnatilgani tasdiqlanadi hamda mahalla raisi, Qurilish va kommunal xo‘jalik vazirligi vakili hamda subsidiya oluvchi tomonidan imzolanadi. Shuningdek, suv sifati tegishli idora tomonidan ichimlikka yaroqli deb baholanishi kerak.
Fuqarolar “Inson” markazlari yoki mahalladagi ijtimoiy xodimlar orqali “Yagona ijtimoiy himoya tizimi”ga ro‘yxatdan o‘tishi lozim. Ariza tasdiqlangach, ro‘yxatdagi tadbirkor belgilangan muddatda ishni boshlashi shart.
Ba’zi hududlarda artezan suvlar shunday bosimda bo‘ladiki, nasossiz o‘z-o‘zidan yer yuzasiga chiqib, favvora hosil qilishi mumkin. Bunday hollarda uskuna o‘rnatilishi talab qilinmasligi mumkin.
Mazkur subsidiya dasturi suv ta’minotini yaxshilash va aholining sog‘lom ichimlik suvi bilan ta’minlanishini ta’minlashga qaratilgan muhim chora hisoblanadi. Manba: upl.uz

В Каракалпакстане предоставляются субсидии на артезианские скважины
В регионах Каракалпакстан и Хорезм государство выделяет субсидии на бурение артезианских скважин и установку оборудования для подачи воды нуждающимся семьям. Об этом сообщает Zamin.uz.
Данное нововведение вступит в силу с 1 июля 2025 года, и семьи, зарегистрированные в социальном реестре, будут иметь право на получение субсидии. Государство покроет 90 процентов общих расходов, однако эта сумма не должна превышать 30-кратный базовый расчетный показатель.
В настоящее время 30 БРП составляет примерно 10 миллионов 200 тысяч сумов. В новой системе гражданам не будут выдавать наличные деньги, вместо этого средства будут направлены на необходимые работы для решения проблемы.
Таким образом планируется эффективно удовлетворить спрос на чистую питьевую воду. Предприниматели, выполняющие работы, должны быть внесены в специальный реестр.
Они выполняют бурение скважин, установку насосов и фильтров. Реестр тесно связан с «Единой системой социальной защиты».
Для получения субсидии необходимо соблюдение ряда условий. Все работы должны выполняться утвержденным подрядчиком, а в местности должен быть составлен трехсторонний акт.
В этом документе подтверждается бурение скважины и установка оборудования, а также он подписывается председателем махалли, представителем Министерства строительства и коммунального хозяйства и получателем субсидии. Кроме того, качество воды должно быть признано пригодным для питья соответствующим органом.
Граждане должны зарегистрироваться в «Единой системе социальной защиты» через центры «Инсон» или социальных работников махалли. После утверждения заявки предприниматель из реестра обязан начать работы в установленный срок.
В некоторых районах артезианская вода может выходить на поверхность под таким давлением, что без насоса образуется фонтан. В таких случаях установка оборудования может не требоваться.
Данная программа субсидирования является важной мерой, направленной на улучшение водоснабжения и обеспечение населения здоровой питьевой водой. Источник: upl.uz