Tashabbusli budjetda ovoz berish boshlandi
“Tashabbusli budjet” dasturining 2025 yilgi ikkinchi mavsumi doirasida ovoz berish bosqichi rasmiy ravishda boshlandi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu jarayon jamoatchilikning turli loyihalarda faol ishtirokini ta’minlash va aholi fikrini inobatga olish maqsadida tashkil etilgan. Iqtisodiyot va moliya vazirligi ma’lumotlariga ko‘ra, mazkur mavsumda fuqarolar tomonidan jami 22 263 ta loyiha taqdim etilgan bo‘lib, shulardan 18 656 tasi ovoz berish bosqichiga o‘tkazilgan.
Biroq, ayrim tumanlarda, xususan, Andijon viloyatining Oltinko‘l va Ulug‘nor tumanlarida ishchi komissiya tomonidan loyihalar asossiz ravishda rad etilishi yuzasidan fuqarolardan shikoyatlar kelib tushgan. Shu sababli vazirlik tomonidan loyihalarni amaldagi qonunchilik normalari asosida qayta ko‘rib chiqish uchun rasmiy murojaatlar yuborilgan, ammo tuman ishchi komissiyalari tomonidan bu talab bajarilmagan.
Natijada, mazkur tumanlarda ikkinchi mavsumda ovoz berish jarayoni o‘tkazilmaydi. Fuqarolar o‘z loyihalariga ovoz berish uchun “Ochiq budjet” portali veb-sayti, Android va iOS mobil ilovalari hamda Telegramdagi rasmiy botdan foydalanishlari mumkin.
Ovoz berish 31 avgust soat 23:59 da yakunlanadi. Ushbu imkoniyat fuqarolarga o‘z fikrlarini erkin ifoda etish va mahalliy loyihalarni qo‘llab-quvvatlashda faol bo‘lish uchun keng imkoniyat yaratadi.
Ijtimoiy faol fuqarolar va loyiha ishtirokchilari ushbu jarayondan samarali foydalanib, o‘z hududlarining rivojiga hissa qo‘shishlari mumkin (manba: zamin.uz).

В инициативном бюджете началось голосование
В рамках второго сезона программы «Инициативный бюджет» на 2025 год официально начался этап голосования. Об этом сообщает Zamin.uz.
Этот процесс организован с целью обеспечения активного участия общественности в различных проектах и учета мнения населения. По данным Министерства экономики и финансов, в этом сезоне гражданами было представлено всего 22 263 проекта, из которых 18 656 прошли в этап голосования.
Однако в некоторых районах, в частности в районах Ольтинкуль и Улугнор Андижанской области, поступили жалобы от граждан на необоснованный отказ рабочих комиссий в рассмотрении проектов. В связи с этим министерство направило официальные обращения для повторного рассмотрения проектов на основе действующих законодательных норм, однако рабочие комиссии районов не выполнили это требование.
В результате в указанных районах голосование во втором сезоне проводиться не будет. Граждане могут голосовать за свои проекты через веб-сайт портала «Открытый бюджет», мобильные приложения для Android и iOS, а также через официальный бот в Telegram.
Голосование завершится 31 августа в 23:59. Эта возможность предоставляет гражданам широкие возможности для свободного выражения своего мнения и активной поддержки местных проектов.
Социально активные граждане и участники проектов могут эффективно использовать этот процесс, внося вклад в развитие своих регионов (источник: zamin.uz).