O‘zbekistonda 2025/2026-o‘quv yilining boshlanish sanasi aniqlandi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirining qaroriga ko‘ra, oliy ta’lim muassasalari hamda akademik litseylarda darslar rasmiy ravishda belgilangan vaqtda boshlanadi. Ma’lumotlarga ko‘ra, akademik litseylarning barcha bosqich o‘quvchilari hamda universitet va institutlardagi birinchi kurs talabalariga darslar 2025 yil 3 sentyabr kuni ochiladi.
Shu bilan birga, oliy ta’lim muassasalarining ikkinchi bosqich va undan yuqori kurslaridagi talabalari uchun darslar 8 sentyabrdan boshlanishi belgilangan. Ta’lim sohasidagi mas’ullar yangi o‘quv yilida birinchi kursga kirgan talabalar uchun maxsus dasturlar tashkil etilishini ta’kidlashdi.
Ularda “Kredit ta’limi tizimiga kirish” haftaligi hamda “Talabalikka bag‘ishlov” tadbirlari o‘tkaziladi. Ushbu dasturlar yoshlarni oliy ta’lim muhitiga yaqindan tanishtirish, ularning mustaqil o‘qish va ilmiy izlanish ko‘nikmalarini rivojlantirishga qaratilgan.
Haftalik davomida talabalar kredit-modul tizimining mazmuni, afzalliklari va imkoniyatlari haqida batafsil ma’lumot oladilar. Shuningdek, tanlov fanlarini to‘g‘ri va maqsadli tanlash bo‘yicha tavsiyalar beriladi.
Talabalar akademik halollik qoidalari hamda shaxsiy va kasbiy rivojlanish yo‘llari haqida muhim bilimlarga ega bo‘ladilar. Manba: zamin.uz

Высшее образование в 2025 году начнется в сентябре
Согласно решению министра высшего образования, науки и инноваций, занятия в высших учебных заведениях и академических лицеях начнутся официально в установленное время. По данным, занятия для всех учеников академических лицеев всех уровней, а также для студентов первого курса университетов и институтов начнутся 3 сентября 2025 года.
В то же время занятия для студентов второго курса и выше в высших учебных заведениях начнутся с 8 сентября. Ответственные в сфере образования подчеркнули, что в новом учебном году для студентов первого курса будут организованы специальные программы.
В рамках этих программ пройдут недели «Введение в систему кредитного обучения» и мероприятия, посвящённые «Студенчеству». Эти программы направлены на более близкое знакомство молодежи с высшей образовательной средой, развитие их навыков самостоятельного обучения и научных исследований.
В течение недели студенты получат подробную информацию о содержании, преимуществах и возможностях кредитно-модульной системы. Также будут даны рекомендации по правильному и целенаправленному выбору элективных дисциплин.
Студенты получат важные знания о правилах академической честности, а также о путях личного и профессионального развития. Источник: zamin.uz