Eng kuchli magnit bo‘roni nihoyasiga yetdi
So‘nggi ikki oy ichida yuzaga kelgan eng kuchli magnit bo‘roni nihoyasiga yetdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Bu tabiiy hodisa 30 soatdan ortiq davom etdi va G2.0 darajasiga ko‘tarildi. Ushbu ko‘rsatkich joriy yilning 13-14 iyun kunlarida kuzatilgan so‘nggi kuchli bo‘rondan keyingi eng yuqori daraja hisoblanadi.
Shuningdek, Quyosh shamolining tezligi 50 foizga oshgan holda davom etmoqda. Bu esa haroratda keskin o‘zgarishlar yuzaga kelish xavfini kelasi hafta o‘rtasigacha saqlab turadi.
Tadqiqotchilar ta’kidlaganidek, bunday magnit faollik noqulay meteosharoitga sezgir insonlarning sog‘lig‘iga salbiy ta’sir ko‘rsatishi mumkin. Agar so‘nggi kunlarda bosh og‘rig‘i, charchoq, uyqusizlik yoki asabiylik kuzatilgan bo‘lsa, bular magnit faolligi bilan bog‘liq bo‘lishi ehtimoldan holi emas.
Bo‘ron tugagan bo‘lsa-da, uning fiziologik ta’sirlari hali bir necha kun davom etishi mumkin. Manba: zamin.uz

Самое сильное магнитное буря достигло своего пика
Самая сильная магнитная буря за последние два месяца достигла своего пика. Об этом сообщает Zamin.uz.
Это природное явление длилось более 30 часов и достигло уровня G2.0. Этот показатель является самым высоким после последней сильной бури, наблюдавшейся 13-14 июня текущего года.
Кроме того, скорость солнечного ветра продолжает увеличиваться на 50 процентов. Это сохраняет риск резких изменений температуры до середины следующей недели.
Как отмечают исследователи, такая магнитная активность может негативно влиять на здоровье людей, чувствительных к неблагоприятным метеоусловиям. Если в последние дни наблюдались головные боли, усталость, бессонница или раздражительность, это может быть связано с магнитной активностью.
Хотя буря закончилась, её физиологические эффекты могут сохраняться ещё несколько дней. Источник: zamin.uz