O‘zbekistonda real ish haqi mintaqadan past darajada
Markaziy bankning “Mehnat bozori sharhi”ga ko‘ra, so‘nggi choraklarda O‘zbekistonda real ish haqi o‘sishi Markaziy Osiyo va Kavkaz davlatlariga nisbatan pastroq bo‘lmoqda. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
2025-yilning yanvar-mart oylarida Markaziy Osiyo davlatlarida real ish haqi o‘rtacha 9,8 foizga oshgan, Kavkaz davlatlari bilan birgalikda esa bu ko‘rsatkich 9,1 foizni tashkil etgan. Agar bu farq uzoq muddat davom etsa, O‘zbekiston mehnat bozori ishtirokchilarining xarid qobiliyati pasayishi va talabning susayishi mumkin.
2025-yilning ikkinchi choragida O‘zbekistonda eng kam ish haqi 91 AQSh dollariga teng bo‘lgan. Taqqoslash uchun, Belarusda bu ko‘rsatkich 243, Ozarbayjonda 235, Mongoliyada esa 222 dollarni tashkil etadi.
Shuningdek, O‘zbekistonda yillik minimal ish haqining aholining jon boshiga to‘g‘ri keluvchi yalpi ichki mahsulotga nisbati 35 foizni tashkil qilgan. Bu raqam daromadlar taqsimotidagi tenglik darajasini ko‘rsatadi.
Mintaqadagi ba’zi davlatlarda, masalan, Qozog‘iston, Qirg‘iziston va Gruziyada bu ko‘rsatkich pastroq, boshqa mamlakatlarda esa yaqin darajada shakllangan. Manba: Uz24.

В Узбекистане реальная заработная плата ниже среднего по региону
По данным обзора рынка труда Центрального банка, в последние кварталы рост реальной заработной платы в Узбекистане ниже, чем в странах Центральной Азии и Кавказа. Об этом сообщает Zamin.uz.
В январе-марте 2025 года в странах Центральной Азии реальная заработная плата в среднем выросла на 9,8%, а вместе с Кавказскими странами этот показатель составил 9,1%. Если эта разница сохранится длительное время, покупательная способность участников рынка труда в Узбекистане может снизиться, а спрос ослабнуть.
Во втором квартале 2025 года минимальная заработная плата в Узбекистане составляла 91 доллар США. Для сравнения, в Беларуси этот показатель равен 243, в Азербайджане — 235, а в Монголии — 222 доллара.
Кроме того, в Узбекистане годовая минимальная заработная плата составляет 35% от валового внутреннего продукта на душу населения. Этот показатель отражает уровень равенства в распределении доходов.
В некоторых странах региона, таких как Казахстан, Кыргызстан и Грузия, этот показатель ниже, в других странах он сформирован на близком уровне. Источник: Uz24.