Samarqand shahrida atrof-muhitni muhofaza qilish va qayta tiklanuvchi energiya manbalarini rivojlantirish maqsadida yirik loyiha amalga oshirilmoqda. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Shaharning “Xushrav” qo‘rg‘oni hududida joylashgan “Navro‘z” mahalla fuqarolar yig‘iniga tegishli 15 gektar maydonda chiqindilarni yoqish orqali elektr energiyasi ishlab chiqaradigan zamonaviy zavod qurilmoqda. Ushbu loyiha doirasida kuniga 1,5 ming tonna chiqindi qayta ishlanib, yiliga taxminan 240 million kilovatt soat elektr energiyasi ishlab chiqarilishi ko‘zda tutilgan.
Bundan tashqari, loyiha amalga oshirilganda 150 dan 200 gacha yangi ish o‘rni yaratiladi. Loyiha O‘zbekiston Respublikasi Ekologiya vazirligi huzuridagi Chiqindilarni boshqarish va sirkulyar iqtisodiyotni rivojlantirish agentligi hamda Xitoyning yetakchi kompaniyalari bilan imzolangan hamkorlik shartnomalari asosida amalga oshirilmoqda.
Bu tashabbus nafaqat Samarqand viloyatida, balki mamlakatning yana beshta viloyatida bosqichma-bosqich amalga oshirilishi rejalashtirilgan. 2024 yilning 24 mart kuni Prezident qarori bilan “Qattiq maishiy chiqindini yoqish orqali elektr energiyasi ishlab chiqarish investitsiya loyihalarini amalga oshirish chora-tadbirlari” qabul qilindi.
Ushbu qaror hududlarda ekologik holatni yaxshilash, chiqindilarni qayta ishlash tizimiga innovatsion texnologiyalarni joriy etish hamda yirik investitsiyalarni jalb qilishni maqsad qilgan. Samarqand viloyatidagi qurilish ishlariga Xitoyning “Shanghai SUS Environment” kompaniyasi 150 million AQSH dollari miqdorida investitsiya kiritmoqda.
Zavod tomonidan ishlab chiqarilgan elektr energiyasi 30 yil davomida kafolatlangan holda “O‘zenergosotish” aksiyadorlik jamiyatiga yetkazib beriladi. Shuningdek, chiqindilarning uzluksiz yetkazib berilishi va qayta ishlanishi uchun uzoq muddatli shartnomalar tuzilgan (manba: zamin.uz).

В Самарканде из отходов производится электроэнергия
В городе Самарканд реализуется крупный проект по охране окружающей среды и развитию возобновляемых источников энергии. Об этом сообщает Zamin.uz.
На территории в 15 гектаров, принадлежащей гражданскому собранию микрорайона «Навруз», расположенного в районе крепости «Хушрав» города, строится современный завод по производству электроэнергии путем сжигания отходов. В рамках данного проекта планируется перерабатывать 1,5 тысячи тонн отходов в день и производить около 240 миллионов киловатт-часов электроэнергии в год.
Кроме того, при реализации проекта будет создано от 150 до 200 новых рабочих мест. Проект осуществляется на основе подписанных соглашений о сотрудничестве с Агентством по управлению отходами и развитию циркулярной экономики при Министерстве экологии Республики Узбекистан и ведущими китайскими компаниями.
Эта инициатива планируется поэтапно реализовываться не только в Самаркандской области, но и в пяти других регионах страны. 24 марта 2024 года постановлением Президента были приняты «Меры по реализации инвестиционных проектов по производству электроэнергии путем сжигания твердых бытовых отходов».
Данное постановление направлено на улучшение экологической ситуации в регионах, внедрение инновационных технологий в систему переработки отходов и привлечение крупных инвестиций. В строительные работы в Самаркандской области китайская компания «Shanghai SUS Environment» инвестирует 150 миллионов долларов США.
Производимая заводом электроэнергия будет гарантированно поставляться акционерному обществу «O‘zenergosotish» в течение 30 лет. Также заключены долгосрочные контракты на непрерывную поставку и переработку отходов (источник: zamin.uz).