O‘zbekistonda haftalik havo harorati 39 darajagacha oshadi
O‘tgan dam olish kunlaridagi qulay haroratdan so‘ng, dushanba kuni O‘zbekiston hududida havo harorati bosqichma-bosqich oshadi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
O‘zgidromet xabariga ko‘ra, ish haftasi davomida havo harorati me’yordan yuqori bo‘lib, kun sayin kuchayish tendensiyasi davom etadi. Kun davomida harorat +36 dan +39 darajagacha ko‘tariladi, janubiy va cho‘l hududlarda esa +40 darajagacha isishi mumkin.
Bu davrda respublika bo‘yicha osmon asosan kam bulutli va quruq bo‘ladi. Shimoliy va cho‘l hududlarda shamol tezligi 13–18 metr soniyaga yetishi kutilmoqda.
Ba’zi joylarda chang-to‘zon yuzaga kelishi ehtimoli bor, shuning uchun yo‘l harakati va ochiq havoda uzoq vaqt qolishda ehtiyotkorlik zarur. Toshkent shahrida ob-havo ochiq va quyoshli bo‘ladi, shamol sharqdan 3–8 metr soniyada esadi.
Harorat kunduzi +36…+39, kechasi esa +21…+24 daraja atrofida bo‘ladi. Umuman olganda, issiq havo boshlanganligi sababli suv ichish va kunning eng issiq paytida to‘g‘ridan-to‘g‘ri quyosh nurlaridan saqlanish tavsiya etiladi (O‘zgidromet ma’lumotlari asosida).

В Узбекистане недельная температура воздуха поднимется до 39 градусов
После комфортной температуры в прошедшие выходные, в понедельник температура воздуха на территории Узбекистана будет постепенно повышаться. Об этом сообщает Zamin.uz.
По данным Узгидромета, в течение рабочей недели температура воздуха будет выше нормы с тенденцией к ежедневному увеличению. В течение дня температура поднимется от +36 до +39 градусов, а в южных и пустынных районах может достигать +40 градусов.
В этот период по всей республике небо будет преимущественно малоблачным и сухим. В северных и пустынных районах ожидается скорость ветра 13–18 метров в секунду.
В некоторых местах возможны пыльные бури, поэтому необходимо соблюдать осторожность при движении по дорогам и длительном пребывании на открытом воздухе. В Ташкенте погода будет ясной и солнечной, ветер будет дуть с востока со скоростью 3–8 метров в секунду.
Температура днем будет около +36…+39, ночью — около +21…+24 градусов. В целом, в связи с началом жаркой погоды рекомендуется пить воду и избегать прямых солнечных лучей в самое жаркое время дня (на основе данных Узгидромета).