2025-yilda O‘zbekistonda maktab darslari 2 sentyabrda boshlanadi
O‘zbekistonda 2025/2026-o‘quv yili 2 sentyabr, seshanba kunidan boshlanadi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Maktabgacha ta’lim va maktab ta’limi vazirligining ma’lumotlariga ko‘ra, respublika bo‘ylab barcha umumta’lim muassasalarida shu sanadan darslar boshlanadi. Yangi o‘quv yilining birinchi soatlari ayniqsa ramziy ahamiyatga ega bo‘ladi.
Har bir maktabda birinchi dars “Vatan uchun, millat uchun, xalq uchun!” shiori ostida o‘tkaziladi va bu mashg‘ulotlar “Kelajak soati” deb nomlanadi. Ushbu tashabbus yoshlar ongida milliy g‘urur, vatanparvarlik va ma’naviy qadriyatlarni mustahkamlashga xizmat qiladi.
Shuningdek, 2025-yilda maktabga yangi qadam qo‘yadigan 738 mingdan ortiq bolalar uchun ham quvonchli yangiliklar taqdim etiladi. Prezident tashabbusi bilan ularga 12 turdagi o‘quv anjomlarini o‘z ichiga olgan “Prezident sovg‘asi” tantanali ravishda topshiriladi.
Bu sovg‘a o‘quvchilarni bilim olishga undash bilan birga, ularning yangi ta’lim yo‘lida ishonch va ilhom bilan harakat qilishlariga yordam beradi. Bundan tashqari, o‘quv yili boshlanish sanasi ta’lim bosqichlariga qarab farq qiladi.
Akademik litseylarda o‘qiyotgan o‘quvchilar va oliy ta’lim muassasalarining birinchi kurs talabalari uchun darslar 3 sentyabrda boshlanadi. Yuqori kurs talabalari esa 8 sentyabrdan o‘qishni davom ettiradi.
Ushbu ma’lumotlar Maktabgacha ta’lim va maktab ta’limi vazirligi tomonidan taqdim etilgan (manba: zamin.uz).

В 2025 году школьные занятия в Узбекистане начнутся 2 сентября
По данным Министерства дошкольного и школьного образования, во всех общеобразовательных учреждениях республики занятия начнутся с этой даты. Первые уроки нового учебного года будут иметь особое символическое значение.
В каждой школе первый урок пройдет под девизом «Для Родины, для нации, для народа!» и будет называться «Час будущего». Эта инициатива направлена на укрепление в сознании молодежи национальной гордости, патриотизма и духовных ценностей.
Кроме того, в 2025 году для более чем 738 тысяч детей, которые впервые пойдут в школу, будут представлены радостные новости. По инициативе Президента им торжественно вручат «Подарок Президента», включающий 12 видов учебных принадлежностей.
Этот подарок не только стимулирует учеников к получению знаний, но и помогает им с уверенностью и вдохновением идти по новому образовательному пути. Кроме того, дата начала учебного года отличается в зависимости от этапов образования.
Для учащихся академических лицеев и студентов первого курса высших учебных заведений занятия начнутся 3 сентября. Студенты старших курсов продолжат обучение с 8 сентября.
Эта информация предоставлена Министерством дошкольного и школьного образования (источник: zamin.uz).