O‘zbekistonga sayyohlar soni 49 foiz oshdi
O‘zbekiston Milliy statistika qo‘mitasi 2025 yilning yanvar—iyul oylarida mamlakatga kelgan chet ellik sayyohlar soni bo‘yicha ma’lumotlarni e’lon qildi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu davr mobaynida O‘zbekistonga jami 6 million 319 mingdan ortiq xorijiy fuqarolar tashrif buyurgan. Bu ko‘rsatkich o‘tgan yilning mos davriga nisbatan qariyb 2,1 millionga ko‘payib, 48,9 foizlik o‘sishni tashkil etadi.
Sayyohlarning katta qismi qo‘shni davlatlardan kelgan. Jumladan, Qirg‘izistondan 1 million 846 mingdan ortiq, Qozog‘istondan 1 million 466 mingdan ziyod, Tojikistondan 1 million 441 ming kishi tashrif buyurgan.
Shuningdek, Rossiyadan 536 mingdan ortiq, Afg‘onistondan 267 ming, Turkmanistondan esa 208 mingdan ziyod sayyoh kelgan. Xitoydan 103 ming, Turkiyadan 96 ming, Hindistondan 38 ming va Koreya Respublikasidan 25 mingdan ortiq fuqarolar ham O‘zbekistonga tashrif qilgan.
Sayyohlarning kelish maqsadlari ham turlicha. Ulardan 4 million 338 ming kishi oilaviy uchrashuvlar uchun kelgan.
To‘liq sayyohlik maqsadida esa 949 mingga yaqin shaxs O‘zbekistonni tanlagan. Bundan tashqari, 710 mingdan ortiq kishi xizmat safari, 255 mingdan ziyod kishi tijorat ishlari bilan, 54 ming kishi davolanish uchun, 10 mingdan ortiq sayyoh esa ta’lim olish maqsadida kelgan.
Mutaxassislarning ta’kidlashicha, O‘zbekistonda turizm sohasi yil sayin rivojlanib bormoqda. Bu esa mamlakatning xalqaro maydondagi obro‘sini oshirish bilan birga, iqtisodiy o‘sishga ham katta ta’sir ko‘rsatmoqda.

Количество туристов в Узбекистане увеличилось на 49 процентов
Национальный статистический комитет Узбекистана опубликовал данные о количестве иностранных туристов, посетивших страну в период с января по июль 2025 года. Об этом сообщает Zamin.uz.
За этот период в Узбекистан прибыли более 6 миллионов 319 тысяч иностранных граждан. Этот показатель увеличился почти на 2,1 миллиона по сравнению с аналогичным периодом прошлого года, что составляет рост на 48,9 процента.
Большая часть туристов приехала из соседних стран. В частности, из Кыргызстана более 1 миллиона 846 тысяч, из Казахстана свыше 1 миллиона 466 тысяч, из Таджикистана — 1 миллион 441 тысяча человек.
Также из России прибыло более 536 тысяч, из Афганистана — 267 тысяч, из Туркменистана — более 208 тысяч туристов. Из Китая — 103 тысячи, из Турции — 96 тысяч, из Индии — 38 тысяч и из Республики Корея — более 25 тысяч граждан также посетили Узбекистан.
Цели приезда туристов также разнообразны. Из них 4 миллиона 338 тысяч человек приехали для семейных встреч.
Для полноценного туризма Узбекистан выбрали около 949 тысяч человек. Кроме того, более 710 тысяч прибыли в командировки, свыше 255 тысяч — по коммерческим делам, 54 тысячи — для лечения, а более 10 тысяч туристов приехали с целью обучения.
По словам специалистов, туристическая отрасль в Узбекистане развивается с каждым годом. Это способствует не только повышению международного авторитета страны, но и оказывает значительное влияние на экономический рост.