O‘zbekistonga 2025-yilda 6,3 million turist kelgan
2025-yilning yanvaridan iyuligacha O‘zbekistonga 6,3 milliondan ortiq chet ellik turist tashrif buyurganligi ma’lum bo‘ldi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Milliy statistika qo‘mitasining ma’lumotlariga ko‘ra, ushbu sayyohlarning katta qismi 31 dan 55 yoshgacha bo‘lgan shaxslardan iborat bo‘lib, ularning soni 3,2 milliondan oshgan. Bu yosh guruh mamlakatga kelgan turistlarning asosiy qismini tashkil etadi.
Yosh bo‘yicha taqsimotga ko‘ra, 0 dan 18 yoshgacha bo‘lganlar 849 mingga yaqin, 19 dan 30 yoshgacha bo‘lganlar esa 1 milliondan ko‘proq bo‘lgan. 56 yosh va undan kattalar soni esa 1,2 millionga yaqinni tashkil etadi.
Bu ma’lumotlar O‘zbekistonga kelayotgan turistlarning yosh tarkibini aniq ko‘rsatadi. Qo‘shni davlatlardan kelgan turistlar soni sezilarli darajada oshgan.
2025-yilning yanvaridan mayigacha bo‘lgan davrda O‘zbekistonga tashrif buyurgan chet el fuqarolari soni 4,2 millionga yetib, 2024-yilning shu davriga nisbatan 48,2 foizga ko‘paygan. Eng ko‘p sayyohlar Qirg‘izistondan kelgan bo‘lib, ularning soni 1,3 million atrofida.
Keyingi o‘rinlarda Tojikiston (993,7 ming nafar) va Qozog‘iston (889,6 ming nafar) joylashgan. Shuningdek, Rossiyadan 334 ming, Afg‘onistondan 199 ming, Turkmanistondan 142 ming, Turkiyadan 65 ming, Xitoydan 51 ming, Hindistondan 28 ming va Italiyadan 17 mingdan ortiq turist kelgani qayd etilgan.
Boshqa davlatlardan kelgan sayyohlar soni esa 201 mingni tashkil etadi. 2023-yilning birinchi besh oyida O‘zbekistonga kelgan turistlar soni 2,6 million bo‘lgan.
Shu davrda xitoylik sayyohlar soni 9,6 ming atrofida bo‘lib, 2025-yilda ular soni besh barobar oshgani kuzatilmoqda. Bu esa mamlakatga kelayotgan turistlar tarkibida Xitoy fuqarolarining ulushi oshayotganini ko‘rsatadi.
O‘zbekistonning sayyohlik sohasidagi o‘sishi va yangi bozorlarni egallash imkoniyatlari kelajakda mamlakat iqtisodiyotining rivojlanishida muhim rol o‘ynashi kutilmoqda. Ushbu ma’lumotlar Milliy statistika qo‘mitasi tomonidan taqdim etilgan (manba: stat.uz).

В Узбекистан в 2025 году приехало 6,3 миллиона туристов
Стало известно, что с января по июль 2025 года в Узбекистан посетили более 6,3 миллиона иностранных туристов. Об этом сообщает Zamin.uz.
По данным Национального статистического комитета, большая часть этих туристов — лица в возрасте от 31 до 55 лет, их число превысило 3,2 миллиона. Эта возрастная группа составляет основную часть туристов, прибывающих в страну.
По возрастному распределению, количество туристов в возрасте от 0 до 18 лет составляет около 849 тысяч, от 19 до 30 лет — более 1 миллиона. Число туристов в возрасте 56 лет и старше составляет около 1,2 миллиона.
Эти данные чётко показывают возрастной состав туристов, приезжающих в Узбекистан. Количество туристов из соседних стран значительно увеличилось.
С января по май 2025 года количество иностранных граждан, посетивших Узбекистан, достигло 4,2 миллиона, что на 48,2% больше по сравнению с тем же периодом 2024 года. Больше всего туристов прибыло из Кыргызстана — около 1,3 миллиона.
На следующих местах расположились Таджикистан (993,7 тысячи) и Казахстан (889,6 тысячи). Также отмечено прибытие 334 тысяч туристов из России, 199 тысяч из Афганистана, 142 тысячи из Туркменистана, 65 тысяч из Турции, 51 тысячи из Китая, 28 тысяч из Индии и более 17 тысяч из Италии.
Количество туристов из других стран составило 201 тысячу. В первые пять месяцев 2023 года количество туристов, посетивших Узбекистан, составляло 2,6 миллиона.
За этот период число китайских туристов составляло около 9,6 тысячи, и в 2025 году их количество увеличилось в пять раз. Это свидетельствует о росте доли граждан Китая среди туристов, приезжающих в страну.
Рост туристической сферы Узбекистана и возможности завоевания новых рынков в будущем ожидается сыграть важную роль в развитии экономики страны. Эти данные предоставлены Национальным статистическим комитетом (источник: stat.uz).