O‘zbekistonda yangi avtomobil olish uchun yangi dastur boshlandi
O‘zbekistonda yangi avtomobil sotib olishni istaganlar uchun “Trade-up” dasturi joriy etildi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu dastur 22 avgust kuni hukumat qarori bilan rasmiy tasdiqlandi. “Trade-up” dasturi orqali foydalanuvchilar o‘zlarida mavjud bo‘lgan avtomobilni qaytarib, unga qo‘shimcha mablag‘ to‘lab yangi avtomobil olishlari mumkin.
Bu mexanizm “Trade-in” dasturiga o‘xshash bo‘lib, unda ham eski avtomobilni yangi avtomobilga almashtirish imkoniyati mavjud edi. Yangi dasturda jismoniy va yuridik shaxslar avtomobilni distribyutor yoki diler tashkilotiga sotganda notarial rasmiylashtirish talab qilinmaydi.
Biroq, er-xotinlarning notarial tarzda roziligi zarur hisoblanadi. Qonunchilikda “Trade-in” va “Trade-up” tushunchalari aniq belgilangan.
“Trade-in” dasturi eski avtomobilni yangi avtomobilga almashtirishni, “Trade-up” esa eski avtomobilni qaytarib, yangi avtomobil olishni anglatadi. Distribyutor tashkiloti ishlab chiqaruvchi bilan kelishuvga ega bo‘lgan yuridik shaxs sifatida belgilangan.
Diler tashkiloti esa distribyutor yoki ishlab chiqaruvchi bilan dilerlik kelishuviga ega bo‘lgan tashkilotni bildiradi. Shu tariqa, yangi dastur orqali avtomobil sotib olish jarayoni yanada soddalashtiriladi va xaridorlarga qulaylik yaratiladi.

В Узбекистане запущена новая программа по приобретению автомобилей
В Узбекистане введена программа «Trade-up» для тех, кто хочет приобрести новый автомобиль. Об этом сообщает Zamin.uz.
Эта программа была официально утверждена постановлением правительства 22 августа. Через программу «Trade-up» пользователи могут вернуть имеющийся у них автомобиль и доплатить за новый.
Этот механизм похож на программу «Trade-in», в которой также была возможность обменять старый автомобиль на новый. В новой программе физические и юридические лица при продаже автомобиля дистрибьютору или дилеру не обязаны оформлять нотариально сделку.
Однако нотариальное согласие супругов считается обязательным. В законодательстве чётко определены понятия «Trade-in» и «Trade-up».
Программа «Trade-in» означает обмен старого автомобиля на новый, а «Trade-up» — возврат старого автомобиля и приобретение нового. Дистрибьюторская организация определяется как юридическое лицо, имеющее соглашение с производителем.
Дилерская организация — это организация, имеющая дилерское соглашение с дистрибьютором или производителем. Таким образом, новая программа упрощает процесс покупки автомобиля и создаёт удобства для покупателей.