Kosmetologiyada litsenziyasiz faoliyat muammolar keltirmoqda
Sog‘liqni saqlash vazirligi so‘nggi paytlarda kosmetologik xizmatlar bilan bog‘liq sog‘liq muammolari ko‘payayotganini ma’lum qildi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Ijtimoiy tarmoqlarda ko‘plab ayollar kosmetologlarga murojaat qilib, kutilgan natijaga erisha olmaganliklari yoki salbiy ta’sirlar yuzaga kelgani haqida shikoyat qilmoqda. Tadqiqotlar shuni ko‘rsatadiki, litsenziyaga ega tibbiyot muassasalarida bunday holatlar kam uchraydi.
Aksariyat muammolar litsenziyasiz faoliyat yuritayotgan shaxslar tomonidan yuzaga kelmoqda. Hozirda O‘zbekistonda 147 ta nodavlat tibbiyot tashkiloti kosmetologik xizmatlar ko‘rsatish uchun rasmiy litsenziya olgan, ularning 94 tasi Toshkent shahrida joylashgan.
Shu bilan birga, go‘zallik salonlari va tibbiy maqomga ega bo‘lmagan muassasalar ham kosmetologik xizmatlarni taklif qilmoqda, bu esa muammolarni yanada oshirmoqda. Respublika dermatovenerologiya va kosmetologiya ilmiy-amaliy tibbiyot markazi direktori Ulug‘bek Sabirovning ta’kidlashicha, tibbiy ma’lumotga ega bo‘lmagan shaxslarning kosmetologiya sohasida faoliyati asosiy muammo hisoblanadi.
Bunday faoliyat Sog‘liqni saqlash vazirligi tomonidan yetarlicha nazorat qilinmaydi. Shu sababli, vazirlik tomonidan «Tibbiy kosmetologik xizmatlar ko‘rsatish tartibi» to‘g‘risidagi nizom ishlab chiqilgan bo‘lib, unda davlat muassasalari va shifokor-kosmetologlarga qo‘yiladigan talablar aniq belgilangan (manba: zamin.uz).

В косметологии деятельность без лицензии вызывает проблемы
Министерство здравоохранения сообщило о росте проблем со здоровьем, связанных с косметологическими услугами в последнее время. Об этом сообщает Zamin.uz.
Во многих социальных сетях женщины жалуются, что, обращаясь к косметологам, не достигли ожидаемого результата или столкнулись с негативными последствиями. Исследования показывают, что в медицинских учреждениях с лицензией такие случаи встречаются редко.
Большинство проблем возникает из-за деятельности лиц, работающих без лицензии. В настоящее время в Узбекистане 147 частных медицинских организаций получили официальную лицензию на предоставление косметологических услуг, из них 94 расположены в городе Ташкент.
В то же время салоны красоты и учреждения без медицинского статуса также предлагают косметологические услуги, что усугубляет проблему. По словам директора Республиканского научно-практического медицинского центра дерматовенерологии и косметологии Улугбека Сабирова, основной проблемой является деятельность лиц без медицинского образования в сфере косметологии.
Такая деятельность недостаточно контролируется Министерством здравоохранения. По этой причине министерством разработан регламент «Порядок оказания медицинских косметологических услуг», в котором четко определены требования к государственным учреждениям и врачам-косметологам (источник: zamin.uz).