Prezident Shavkat Mirziyoyev 27 avgust kuni “Toshkent-Sharqiy” aerodromi asosida barpo etilgan yangi aeroportni o‘z ko‘zi bilan ko‘rib, loyihaning tayyorligini baholadi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Mamlakatimiz taraqqiyoti va xalqaro maydondagi mavqeining oshishi bilan dunyo bilan aloqalar faol rivojlanmoqda. Shu munosabat bilan transport infratuzilmasining barcha yo‘nalishlarini mutanosib rivojlantirish bo‘yicha chora-tadbirlar izchil amalga oshirilmoqda.
“Toshkent-Sharqiy” aerodromi negizida qurilgan biznes aviatsiyasi majmuasi 2017 yildan beri qurilmoqda. Pandemiya va keyingi qiyinchiliklarga qaramay, loyihaning yirik inshootlari muvaffaqiyatli yakunlandi.
Yangi aeroport 561 gektar maydonni egallaydi. Uchrash-qo‘nish yo‘lagi uzunligi 4 kilometr bo‘lib, uchta harakatlanish yo‘li to‘liq yangilandi va eng og‘ir samolyotlarni qabul qilish imkoniga ega bo‘ldi.
Perron maydonida 20 ta havo kemasi uchun joy ajratildi. “Boeing 787”, “A320” kabi yirik laynerlar, biznes-jetlar va vertolyotlar uchun maxsus angarlar qurildi.
Ushbu angarlar yil davomida texnik xavfsizlikni ta’minlab, qishda iliq, yozda esa salqin muhit yaratadi. Infratuzilmaning qulay qismi sifatida VIP va CIP terminallar ham barpo etildi.
Oliy martabali mehmonlar uchun mo‘ljallangan zalda rasmiy kutib olish, muzokaralar va brifinglar o‘tkazish uchun barcha shart-sharoitlar yaratilgan. CIP terminali soatiga 100 nafar yo‘lovchini qabul qila oladi va unda do‘kon hamda ovqatlanish joylari faoliyat yuritadi.
Yangi aeroport ICAO III-A toifasidagi ilg‘or radiotexnika va meteorologik uskunalar bilan ta’minlandi. Bu noqulay ob-havo sharoitida ham uchish va qo‘nish amaliyotlarini xavfsiz amalga oshirish imkonini beradi.
Aeroportning strategik joylashuvi poytaxt va Yangi Toshkent uchun muhim transport markaziga aylanishiga xizmat qiladi. Xalqaro tashriflar va ishbilarmonlik safarlari ko‘payadi, xorijiy investorlar uchun qulay sharoitlar yaratiladi.
Natijada iqtisodiy aloqalar rivojlanib, xizmat ko‘rsatish sohasi kengayadi hamda yangi ish o‘rinlari ochiladi. Davlat rahbari jamoat faollari va nuroniylar bilan suhbatda, bu aeroportning mamlakatimizning davlatchilik mustahkamligini yanada oshirishga xizmat qilishini ta’kidladi.
U shuningdek, Toshkent xalqaro aeroportidagi yuklama yengillashishini va boshqa hududlarda ham yirik loyihalar boshlanganini qayd etdi. Prezident tinchlik va barqarorlik tilab, yangi inshootlar va farovonlik xalqimizga muborak bo‘lishini tiladi.
Shunday qilib, “Toshkent-Sharqiy” aeroporti nafaqat biznes aviatsiyasi uchun muhim markaz bo‘libgina qolmay, balki mamlakatimizning xalqaro logistika va investitsiyaviy jozibadorligini oshirishda katta ahamiyatga ega bo‘ladi. Manba: zamin.uz

Президент открыл новый аэропорт «Ташкент-Восточный»
Президент Шавкат Мирзиёев 27 августа лично осмотрел новый аэропорт, построенный на базе аэродрома «Ташкент-Восточный», и оценил готовность проекта. Об этом сообщает Zamin.uz.
С развитием нашей страны и ростом её международного статуса активно развиваются связи с миром. В связи с этим последовательно реализуются меры по сбалансированному развитию всех направлений транспортной инфраструктуры.
Комплекс бизнес-авиации, построенный на базе аэродрома «Ташкент-Восточный», строится с 2017 года. Несмотря на пандемию и последующие трудности, крупные объекты проекта успешно завершены.
Новый аэропорт занимает площадь в 561 гектар. Длина взлётно-посадочной полосы составляет 4 километра, полностью обновлены три рулёжные дорожки, что позволяет принимать самые тяжёлые самолёты.
На перроне выделено место для 20 воздушных судов. Построены специальные ангары для крупных лайнеров, таких как «Boeing 787», «A320», бизнес-джетов и вертолётов.
Эти ангары обеспечивают техническую безопасность в течение всего года, создавая тёплую атмосферу зимой и прохладу летом. В качестве удобной инфраструктуры также построены VIP и CIP терминалы.
В зале, предназначенном для высокопоставленных гостей, созданы все условия для официального приёма, проведения переговоров и брифингов. CIP терминал способен принимать до 100 пассажиров в час, в нём работают магазины и места общественного питания.
Новый аэропорт оснащён современным радиотехническим и метеорологическим оборудованием категории ICAO III-A. Это позволяет безопасно выполнять взлёты и посадки даже в неблагоприятных погодных условиях.
Стратегическое расположение аэропорта способствует превращению его в важный транспортный центр для столицы и Нового Ташкента. Увеличивается количество международных визитов и деловых поездок, создаются благоприятные условия для иностранных инвесторов.
В результате развиваются экономические связи, расширяется сфера услуг и создаются новые рабочие места. Глава государства в беседе с общественными активистами и ветеранами подчеркнул, что этот аэропорт будет способствовать дальнейшему укреплению государственности нашей страны.
Он также отметил снижение нагрузки на международный аэропорт Ташкента и начало крупных проектов в других регионах. Президент пожелал мира и стабильности, а также благополучия и процветания нашему народу с открытием новых объектов.
Таким образом, аэропорт «Ташкент-Восточный» станет не только важным центром бизнес-авиации, но и сыграет значительную роль в повышении международной логистики и инвестиционной привлекательности нашей страны. Источник: zamin.uz