O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 3 sentyabr kuni Pekin shahrida Ikkinchi jahon urushining yakunlanishi va Xitoyning yapon bosqinidan ozod etilganiga 80 yil to‘lishi munosabati bilan o‘tkaziladigan harbiy paradda ishtirok etadi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu marosimga Qozog‘iston, Qirg‘iziston, Tojikiston va Turkmaniston prezidentlari ham taklif qilingan. Shuningdek, Rossiya, Belarus, Armaniston va Ozarbayjon yetakchilari hamda 2019 yildan beri birinchi marta Shimoliy Koreya rahbari Kim Chen In ham bu tadbirda qatnashadi.
Umuman olganda, 21 nafar xorijiy davlat rahbarlari taklif etilgan. Bu harbiy parad pandemiyadan keyingi eng keng ko‘lamli tadbir bo‘lib, unda birinchi marta gipertovushli raketalar, radioelektron kurash tizimlari, yangi avlod dronlari, ZTZ-201 tanklari hamda Dunfen-31 raketa komplekslari namoyish etiladi.
Namoyishda taxminan o‘n mingga yaqin harbiy xizmatchilar, yuzdan ortiq samolyot va yuzlab zamonaviy harbiy texnika ishtirok etadi. Ushbu bayram tadbirlari ShHT sammitining davomidir.

Мирзиёев примет участие в военном параде Китая в Пекине
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 3 сентября примет участие в военном параде в городе Пекин, посвящённом 80-летию окончания Второй мировой войны и освобождению Китая от японской оккупации. Об этом сообщает Zamin.uz.
На эту церемонию также приглашены президенты Казахстана, Кыргызстана, Таджикистана и Туркменистана. Кроме того, в мероприятии примут участие лидеры России, Беларуси, Армении и Азербайджана, а также впервые с 2019 года лидер Северной Кореи Ким Чен Ын.
Всего приглашены главы 21 иностранного государства. Этот военный парад является самым масштабным мероприятием после пандемии, на котором впервые будут продемонстрированы гиперзвуковые ракеты, системы радиоэлектронной борьбы, беспилотники нового поколения, танки ZTZ-201 и ракетные комплексы Dunfen-31.
В параде примут участие около десяти тысяч военнослужащих, более ста самолётов и сотни современных образцов военной техники. Эти праздничные мероприятия являются продолжением саммита ШОС.