Talabalarga GPA asosida davlat va oliy ta’lim grantlari beriladi
Davlat oliy ta’lim muassasalarining bakalavriat yo‘nalishlariga o‘qishga kirgan va o‘quv yili davomida GPA ko‘rsatkichi 4,0 va undan yuqori bo‘lgan talabalar navbatdagi o‘quv yili uchun qo‘shimcha davlat granti bilan taqdirlanadi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu grantlar belgilangan tartibga muvofiq taqdim etiladi. Talabgorlar har yili 20 iyulgacha oliy ta’lim muassasasining rasmiy veb-sayti orqali ariza topshirishlari kerak.
Maxsus komissiya talablarning arizalarini ko‘rib chiqib, grant olgan talabalarni har yili 5 sentabrgacha xabardor qiladi. Shuningdek, hukumat qaroriga asosan moliyaviy mustaqillikka ega oliy ta’lim muassasalarida GPA ko‘rsatkichi 3,3 dan 4,0 gacha bo‘lgan talabalarga oliy ta’lim muassasasi granti beriladi.
Bu grantlar budjetdan tashqari mablag‘lar hisobidan jami bir milliard so‘mgacha miqdorda taqdim etiladi. GPA ko‘rsatkichi darajasiga qarab to‘lov-kontrakt summasining ma’lum qismi qoplab beriladi.
Masalan, GPA 3,3 dan 3,39 gacha bo‘lsa, to‘lov-kontrakt summasining 20 foizi, 3,4 dan 3,49 gacha bo‘lsa 30 foizi, 3,5 dan 3,59 gacha bo‘lsa 40 foizi, 3,6 dan 3,69 gacha bo‘lsa 50 foizi, 3,7 dan 3,79 gacha bo‘lsa 60 foizi, 3,8 dan 3,89 gacha bo‘lsa 70 foizi, 3,9 dan 3,99 gacha bo‘lsa 80 foizi qoplanadi. Talabgorlar arizalarini har yili 20 iyulgacha topshiradilar, natijalar esa 5 sentabrgacha e’lon qilinadi.
Ushbu tartib oliy ta’lim muassasalari tomonidan aniq va o‘z vaqtida bajarilishi talab etiladi. Ma’lumot manbai: zamin.uz.

Студентам предоставляются государственные и высшие образовательные гранты на основе GPA
Студенты, поступившие на бакалавриат государственных высших учебных заведений и имеющие в течение учебного года показатель GPA 4,0 и выше, награждаются дополнительным государственным грантом на следующий учебный год. Об этом сообщает Zamin.uz.
Эти гранты предоставляются в соответствии с установленным порядком. Абитуриенты должны ежегодно подавать заявку через официальный сайт высшего учебного заведения до 20 июля.
Специальная комиссия рассматривает заявки студентов и информирует получивших грант до 5 сентября каждого года. Также, согласно постановлению правительства, в высших учебных заведениях с финансовой самостоятельностью студентам с показателем GPA от 3,3 до 4,0 предоставляется грант учебного заведения.
Эти гранты предоставляются за счет внебюджетных средств в общей сумме до одного миллиарда сумов. В зависимости от уровня GPA покрывается определенная часть суммы по договору об обучении.
Например, при GPA от 3,3 до 3,39 покрывается 20% суммы договора, от 3,4 до 3,49 — 30%, от 3,5 до 3,59 — 40%, от 3,6 до 3,69 — 50%, от 3,7 до 3,79 — 60%, от 3,8 до 3,89 — 70%, от 3,9 до 3,99 — 80%. Абитуриенты подают заявки до 20 июля, результаты объявляются до 5 сентября.
Данный порядок должен быть четко и своевременно выполнен высшими учебными заведениями. Источник информации: zamin.uz.