Dam olish kunlari O‘zbekistonda havo salqinlashadi
Dam olish kunlari O‘zbekistonga salqin va sershamol havo massalari kirib keladi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Shanbadan boshlab harorat asta-sekin pasayishi kutilmoqda. Dam olish kunlari kunduzi harorat +28 dan +36 darajagacha, kechasi esa +13 dan +16 darajagacha bo‘ladi.
Ba’zi hududlarda shamol tezligi ortib, chang-to‘zonlar paydo bo‘lishi mumkin. Bu haqda O‘zgidromet xabar berdi.
Juma kuni respublika bo‘yicha ob-havo issiq va bulutsiz bo‘ladi. Harorat +36 dan +39 darajagacha, ba’zi cho‘l hududlari va janubiy tumanlarda esa +41 darajagacha ko‘tarilishi mumkin.
Bu kundagi havo salqinlashishi sezilmaydi, shuning uchun dam olish kunlariga tayyorgarlik ko‘rish zarur. Shanba kuni harorat asta-sekin pasayishni boshlaydi.
30 avgustda kunduzi +31 dan +36 darajagacha, 31 avgust va 1 sentyabrda esa +28 dan +33 darajagacha bo‘ladi. Kechalari va ertalab havo ancha salqin bo‘lib, 1 sentyabr kuni harorat +13 dan +16 darajagacha tushadi.
Shu kunlarda respublika bo‘yicha ob-havo bulutsiz va quruq bo‘lishi kutilmoqda. Ayrim hududlarda shamol tezligi 13 dan 18 metr soniyaga, ba’zan esa 20 dan 23 metr soniyagacha kuchayishi, chang-to‘zonlar yuzaga kelishi mumkin.
Bu havo harakatini yaxshilab, qishloq va shahar hududlaridagi ob-havoni o‘zgartiradi. Toshkent shahrida dam olish kunlari asosan bulutsiz ob-havo bo‘ladi.
Shamol yo‘nalishi shimoli-g‘arb tomonga o‘zgarib, 3 dan 8 metr soniyagacha tezlikda esadi. 30 va 31 avgust kunlari shamol tezligi 10 dan 14 metr soniyagacha kuchayadi, ayrim joylarda chang-to‘zonlar kuzatilishi mumkin.
Shahar aholisi uchun harorat o‘zgarishi sezilarli bo‘ladi. Juma kuni kunduzi harorat +37 dan +39 darajagacha, shanba kuni +34 dan +36 darajagacha, yakshanba va dushanba kunlari esa +30 dan +32 darajagacha bo‘ladi.
Kechalari harorat asta-sekin +13 dan +15 darajagacha pasayadi, bu esa dam olish kunlarini qulay va salqin o‘tkazishga imkon yaratadi. Manba: O‘zgidromet.

В выходные дни в Узбекистане похолодает
В выходные дни в Узбекистан придут прохладные и ветреные воздушные массы. Об этом сообщает Zamin.uz.
Начиная с субботы ожидается постепенное понижение температуры. В выходные днем температура будет от +28 до +36 градусов, а ночью от +13 до +16 градусов.
В некоторых регионах скорость ветра увеличится, возможно появление пыльных бурь. Об этом сообщает Узгидромет.
В пятницу по всей республике погода будет жаркой и безоблачной. Температура поднимется от +36 до +39 градусов, в некоторых пустынных районах и южных районах может достигать +41 градуса.
В этот день похолодания не ожидается, поэтому необходимо подготовиться к выходным. В субботу температура начнет постепенно снижаться.
30 августа днем температура составит от +31 до +36 градусов, 31 августа и 1 сентября — от +28 до +33 градусов. Ночью и утром воздух будет значительно прохладнее, 1 сентября температура опустится от +13 до +16 градусов.
В эти дни по всей республике ожидается безоблачная и сухая погода. В некоторых районах скорость ветра усилится до 13-18 метров в секунду, а иногда до 20-23 метров в секунду, возможны пыльные бури.
Это движение воздуха улучшит и изменит погоду в сельских и городских районах. В Ташкенте в выходные дни ожидается преимущественно безоблачная погода.
Направление ветра изменится на северо-западное с скоростью от 3 до 8 метров в секунду. 30 и 31 августа скорость ветра усилится до 10-14 метров в секунду, в некоторых местах возможны пыльные бури.
Для жителей города изменения температуры будут заметны. В пятницу днем температура составит от +37 до +39 градусов, в субботу от +34 до +36 градусов, в воскресенье и понедельник от +30 до +32 градусов.
Ночью температура постепенно понизится от +13 до +15 градусов, что позволит провести выходные комфортно и прохладно. Источник: Узгидромет.