O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2025 yil 28 avgustdagi 543-sonli qaroriga ko‘ra, ichki ishlar organlarida uzoq yillar samarali xizmat qilgan va pensiyaga chiqqan xodimlar hamda ularning oila a’zolari uchun yangi imtiyoz joriy etildi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Qarorga muvofiq, ilgari vaqtincha foydalanish uchun berilgan uy-joylar davlat mablag‘lari hisobidan shaxsiy mulk sifatida rasmiylashtiriladi. Bu huquq 2022 yil 4 iyulga qadar xizmat muddatini to‘liq bajargan yoki sog‘lig‘i sababli rezervga chiqarilgan ichki ishlar organlari pensionerlari uchun amal qiladi.
Shuningdek, bu imkoniyat faqat sobiq xodimlarga emas, balki ularning oila a’zolariga ham taalluqlidir. Agar oila a’zolarining nomida shaxsiy turarjoy bo‘lmasa, ular ham ushbu imtiyozdan foydalanish huquqiga ega bo‘ladi.
Bundan tashqari, vafot etgan xodimlar va ichki ishlar tizimida xizmat qilgan pensionerlarning oila a’zolari ham xonadon bilan ta’minlanadi. Uy-joylarning davlat mablag‘lari hisobidan shaxsiy mulk sifatida berilishi nafaqat moddiy yordam, balki xizmat ko‘rsatganlarga bo‘lgan e’tirofdir.
Ushbu qaror ichki ishlar xodimlari va ularning oilalarini ijtimoiy qo‘llab-quvvatlashga qaratilgan muhim huquqiy hujjat sifatida e’tirof etiladi (manba: O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi).

Сотрудникам внутренних дел предоставлено право собственности на жилье
Согласно постановлению Кабинета Министров Республики Узбекистан № 543 от 28 августа 2025 года, для сотрудников органов внутренних дел, которые долгие годы эффективно служили и вышли на пенсию, а также для членов их семей введена новая льгота. Об этом сообщает Zamin.uz.
В соответствии с постановлением, ранее предоставленное жилье во временное пользование оформляется как личная собственность за счет государственных средств. Это право распространяется на пенсионеров органов внутренних дел, которые полностью отслужили до 4 июля 2022 года или были выведены в резерв по состоянию здоровья.
Кроме того, эта возможность касается не только бывших сотрудников, но и членов их семей. Если у членов семьи нет личного жилья на их имя, они также имеют право воспользоваться данной льготой.
Кроме того, члены семей умерших сотрудников и пенсионеров, служивших в системе внутренних дел, также обеспечиваются жильем. Предоставление жилья в личную собственность за счет государственных средств является не только материальной помощью, но и признанием заслуг тех, кто служил.
Это постановление признается важным правовым документом, направленным на социальную поддержку сотрудников внутренних дел и их семей (источник: Кабинет Министров Республики Узбекистан).