Mirziyoyev va Szinpin hamkorlik bitimlarini imzoladi
Pekin shahrida O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Xitoy Xalq Respublikasi Raisi Si Szinpin o‘rtasida o‘tkazilgan muzokaralar yakunida bir qator muhim hujjatlar imzolandi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu hujjatlar ikki davlat o‘rtasidagi hamkorlikni yanada mustahkamlashga xizmat qiladi. Imzolangan hujjatlar orasida “O‘zbekiston – 2030” strategiyasini Xitoyning “Bir makon, bir yo‘l” tashabbusi bilan bog‘lovchi hamkorlik dasturi, madaniyat markazlarini tashkil etish bo‘yicha kelishuv hamda tibbiyot sohasidagi hamkorlik bitimi alohida ahamiyatga ega.
Shuningdek, texnik-iqtisodiy loyihalar, qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini eksport qilishda fitosanitariya talablarini bajarish, kosmik texnologiyalar, raqamli iqtisodiyot, inson resurslarini rivojlantirish va raqobat siyosati kabi sohalarda ham anglashuvga erishildi. Samarqand va Tyanszin shaharlari o‘rtasida hamkorlik aloqalarini yo‘lga qo‘yish rejalashtirilmoqda.
Ushbu hujjatlar ikki mamlakat o‘rtasidagi strategik hamkorlikni yanada chuqurlashtirib, ko‘plab yangi imkoniyatlarni yaratadi. Manba: Uz24.uz.

Мирзиёев и Си Цзиньпин подписали соглашения о сотрудничестве
В Пекине по итогам переговоров между Президентом Узбекистана Шавкатом Мирзиёевым и Председателем Китайской Народной Республики Си Цзиньпином были подписаны ряд важных документов. Об этом сообщает Zamin.uz.
Эти документы направлены на дальнейшее укрепление сотрудничества между двумя странами. Среди подписанных документов особое значение имеют программа сотрудничества, связывающая стратегию «Узбекистан – 2030» с инициативой Китая «Один пояс, один путь», соглашение о создании культурных центров, а также соглашение о сотрудничестве в области медицины.
Кроме того, достигнуты договоренности в таких сферах, как техническо-экономические проекты, выполнение фитосанитарных требований при экспорте сельскохозяйственной продукции, космические технологии, цифровая экономика, развитие человеческих ресурсов и политика конкуренции. Планируется также налаживание сотрудничества между городами Самарканд и Тяньцзинь.
Эти документы углубят стратегическое партнерство между двумя странами и создадут множество новых возможностей. Источник: Uz24.uz.